Jó is lehet a válságban

Az amerikai jelzálogpiaci válság negatív hatásait a finanszírozók projektcégekben vállalt tulajdonrésze csillapíthatja – állapítja meg a Hypo-Alpe-Adria Leasing elemzése. A felmérés szerint a leglátványosabb fejlődés az irodapiacon várható, annak kiszámíthatósága és mérhetősége miatt.

Bodacz Péter
2007. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyáltalán nem ritka, hogy a nagyobb ingatlanfinanszírozók szerződött hitelállománya ma már több száz millió eurót tesz ki, azaz a teljes piac mostanra világviszonylatban több milliárd eurós nagyságrendet ért el. A magyarországi ingatlanszektor fejletté válása és töretlen lendülete egyre több hazai és külföldi pénzintézetet késztetett arra, hogy belépjen a piacra, és nagy fejlesztéseket finanszírozzon – állapította meg a Hypo-Alpe-Adria Leasing piacelemzése. Eszerint az ingatlanfejlesztők jellemző módon minden egyes fejlesztés megvalósítására külön projektcéget hoznak létre, és a pénzintézetek döntő többségében ezeket finanszírozzák, miközben meglehetősen ritka, amikor egy bank egy vállalatnak ad hitelt.
Az utóbbi években az ingatlanpiacon gyors, nagyon dinamikus növekedés, és ezzel párhuzamosan meredek hozamnövekedés – azaz felértékelődés – volt megfigyelhető, ennek következtében a finanszírozók is bátrabbá váltak, ami elsősorban a magas tőkeáttétel biztosításában nyilvánult meg. Az USA-ban kialakult másodlagos hitelpiaci válság azonban –mutat rá Hypo-Alpe-Adria – kihat a hazai piacra is: a bankok óvatosabbak lettek, a korábban alkalmazott magas, gyakran nyolcvan-kilencven százalékot is elérő finanszírozási arány átlagosan tíz-húsz százalékkal csökkent. Sok fejlesztő nem rendelkezik a korábban elvárt magas, olykor negyvenszázalékos önerővel, ám erre a helyzetre megoldás lehet a már a hazai piacon is terjedőben lévő gyakorlat, hogy a finanszírozó a projektcégben tulajdonostársként biztosítja a hitelhez szükséges önerőt. Mint azt Kiss Zoltán, a felmérést készítő vállalkozás vezérigazgatója kiemelte, ez a megoldás mindkét fél számára jelentős előnyöket biztosít: a befektető rugalmasabb pénzügyi háttérrel és magas szakmai támogatással tudja megvalósítani projektjét, míg a pénzintézet nagyobb kontrollal rendelkezik, így a tőkekihelyezés kisebb kockázatot jelent számára.
A hitelt biztosító intézetek ugyanakkor saját ingatlanfejlesztő céget is alapíthatnak, amelyek teljesen önálló beruházásokban vehetnek részt az „anyabank” forrásait felhasználva – hangsúlyozta Kiss Zoltán, aki megjegyezte: a finanszírozók többsége nem fedi le az ingatlanpiac teljes spektrumát. Az elemzés szerint hazánkban a kereskedelmi bankok szinte kivétel nélkül finanszíroznak lakóingatlan-fejlesztéseket, jellemzően rövidebb távú, 2-3 éves futamidejű hitellel, a nagy nemzetközi szereplők ugyanakkor nem vesznek részt ebben a szegmensben. Ennek oka, hogy ezek természetükből adódóan általában kisebb beruházást igényelnek, mint a nagy hozamtermelő ingatlanok (irodaházak, bevásárlóközpontok, logisztikai parkok), másrészt pedig jóval több időt igényelnek. A legtöbb nem kereskedelmi célú ingatlanfinanszírozó elsősorban irodaházakkal foglalkozik, mivel a szegmens egyértelműen a legjobban mérhető, ráadásul a legdinamikusabban növekvő piac is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.