Bugyi–Ürbőpuszta szikes területein sok más madárfaj mellett él hazánk legnagyobb túzok populációja. Az Európai Unió 482 millió forinttal támogatja azt a programot, amelynek részeként Magyarország vállalta, hogy 2008-ra tíz százalékkal növeli a túzokok 1200-ra becsült egyedszámát. Az itt álló tanyákat állami földek veszik körül, ezért furcsa, hogy miközben országszerte 45 ezer madár pusztul el évente légvezeték okozta sérülés következtében, miért nem a föld alatt vezették el azt az 1,4 kilométer hosszú, 20 kilovoltos vezetéket, amelynek építésére véletlenül, egy területbejárás alkalmával derült fény augusztusban.
Az illetékes Duna-Ipoly Nemzeti Park, valamint a területileg illetékes Kiskunsági Nemzeti Park csak ekkor hallott először az építkezésről, előtte nem kérték ki a véleményüket. Érthetetlen, hogy a szakemberek miért nem értesültek a beruházásról a tervek elkészültekor. A természetvédelmi törvény alapján azonban a környezetvédelmi felügyelőségnek még ekkor is lett volna lehetősége leállítani a beruházást, az 1996. évi LIII. törvény alapján ugyanis tilos a védett állatfajok egyedeinek zavarása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, költőhelyének lerombolása, károsítása.
A közép-Duna-völgyi környezetvédelmi felügyelőség véleménye szerint a légvezeték kivitelezéséhez az Elmű érvényes engedély hiányában fogott hozzá 2007 áprilisában. Tolcsvai Rózsa igazgatóhelyettes úgy nyilatkozott: a felügyelőség csak hatósági engedélyt adott ki ez év április 26-án, az viszont még nem elégséges az építkezés megkezdéséhez. A kivitelezéshez a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal hozzájárulása szükséges, ennek birtokában kell újra fölkeresni a szakhatóságot.
Csakhogy a 20 kV-os légvezeték a vonatkozó kormányrendelet szerint előzetes hatásvizsgálat-köteles, továbbá a kiadott engedélyből az is megállapítható, hogy a felügyelőség – tévesen – úgy vélte, a leendő vezeték nem természetvédelmi területen fog haladni. Felvetésünkre Tolcsvai Rózsa elismerte: hibát követtek el, de mint mondta, „csak az nem hibázik, aki nem dolgozik”. Az igazgatóhelyettes arról nem kívánt nyilatkozni, hogy felelősségre vonják-e az előadókat. A Fodor Gábor által pár hete kinevezett, időközben az iskolai végzettségének hiánya miatt felfüggesztett Gyapjas József ezután mindössze arra kötelezte az Elműt, hogy a vezeték 20 kilovoltos szakaszán három darab madáreltérítő berendezést szereljen föl.
A területen járva azt tapasztaltuk, hogy az eredetileg két tanyára bevezetni kívánt ipari áram vezetéke csak az egyik portára fut be. Amellett, hogy a vezeték tájromboló hatása vitathatatlan, a fő gond, hogy a nagy testű, olykor hatvan kilométer/órás sebességgel repülő túzok gyakran nekiütközik az alig látható vezetéknek, s ilyenkor nem is az áramütés (amely speciális eszközökkel kivédhető), hanem az ütközés okozza a madár pusztulását.
Eddig is rengeteg áldozatot követeltek a területen található elektromos vezetékek, éppen ezért Ürbőpusztán a 2008-ra előirányzott tervek szerint – miközben a légvezetékre engedélyt adtak – további négy kilométernyi vezetéket a föld alá helyeznek majd. Ezért is érdekes, hogy a felügyelőség miként hagyhatta jóvá a beruházást. Adalék, hogy a Legfelsőbb Bíróság a madarak védelmében azt is megtiltotta, hogy a kérdéses területen épüljön meg a Bugyit elkerülő út.
A területen a túzokon kívül számtalan madárfaj él, ottjártunkkor láttunk ölyveket, sólymokat, vércsét, réti sast, darvat, fácánt, fogolyt. Illés Zoltán fideszes politikus Fodor Gábor környezetvédelmi minisztertől azt kéri, hogy mielőbb intézkedjen a vezeték lebontásáról, emellett rendőrségi feljelentést is tett. Megkérdeztük a tárcát is, ahol azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a miniszter haladéktalanul kivizsgálja az ügyet.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
