Lehallgatástól tartanak a szocialisták

Gyurcsány Ferenc bizalmi kérdésnek tekinti az egészségbiztosítási törvény támogatását. Úgy tudjuk, sok MSZP-s képviselő ezért annak ellenére voksolhat igennel december 17-én, hogy ellenzi a tervezetet. Párton belüli forrásaink többsége újabban – lehallgatástól tartva – telefonon már nem beszél aggályairól.

Munkatársunktól
2007. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma kapnak tájékoztatást az MSZP-frakció tagjai arról a megállapodásról, amelyet néhány napja kötöttek a koalíciós pártok képviselői az egészségbiztosítás átalakításának még vitás részleteiről. Nem kizárt, hogy a frakcióülésen a képviselőcsoport tagjai szavazással döntenek majd arról, hogy elfogadható-e számukra a pártvezetők megállapodása.
Információink szerint a szocialisták egy része elégedetlen a megkötött egyezséggel, ám ez még közel sem jelenti azt, hogy nem nyomnak igen gombot a végszavazásnál. Gyurcsány Ferenc kormányfő-pártelnök magabiztosan nyilatkozott a hét végén arról, hogy december 17-én meglesz a parlamenti többség a biztosítói modellváltáshoz.
*
Emögött az áll, hogy a kormányfő bizalmi kérdésként kezeli a törvény támogatását, aki tehát a szocialisták közül nemmel voksol, az ellehetetlenülhet az MSZP-ben. Új jelenség, hogy szocialista forrásaink többsége immár telefonon sem mer tájékoztatást adni aggályairól, mert úgy tujda, lehallgatják a készülékét.
A Fidesz szerint a szocialista pártvezetés paktumot kötött a szabad demokratákkal. – A paktum lényege, hogy megmaradhat a Gyurcsány-kormány, cserébe viszont az SZDSZ ráteheti a kezét az egészségbiztosításban lévő milliárdokra – jelentette ki Horváth Zsolt, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának ellenzéki tagja vasárnapi sajtótájékoztatóján. Emlékeztetett arra, hogy a koalíciós pártok néhány napja kötött megegyezése érintette a menedzsmentjogokat. A politikus szerint feltételezhető, hogy a majdani egészségpénztárak hatfős felügyelőbizottságába jelölendő három kormánydelegált közül a liberális vezetésű egészségügyi tárca küldötte a kisebbségi tulajdonosokkal fog szavazni, így bármilyen döntést 4:2 arányban el lehet fogadtatni. Hozzátette: a korábbi elképzelés szerint a pénztárak irányítását két vezető látta volna el, ám ez mára egyfősre változott, ráadásul személyét is a kisebbségi tulajdonos jelölhetné. Ez azt jelenti, hogy a magánbefektető minden jogot megkap, jobb helyzetbe kerül a paktum révén – figyelmeztetett a politikus.
Kinek üzlet az egészségbiztosítás privatizálása? – tette fel a kérdést Horváth Zsolt. Az biztos, hogy nem üzlet a járulékot fizető embereknek. A járulékot ugyanis azért fizetik, hogy meggyógyítsák őket, nem pedig azért, hogy – 1100 milliárd forintos biztosítási kasszával számolva – körülbelül 22 milliárdot profitként, és a működés költségein keresztül további 22 milliárdot kivegyenek. Ezt a pénzt elveszik az egészségügyi ellátásból – szögezte le. A képviselő hangsúlyozta: az üzleti biztosítók költségminimalizálásra törekednek, míg a jól működő egészségügyi rendszerekben nem ez, hanem az egészségben eltöltött életévek nyeresége volna a cél. A politikus szerint az ágazatban dolgozóknak sem érdeke a magánosítás, mert költségeket csökkenteni már csak leépítéssel és a bérek lefaragásával lehet. A Fidesz továbbra is elhibázottnak tartja a törvényjavaslatot, s úgy látja: azt vissza kell vonni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.