Nyalhatjuk a sót

2007. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most aztán tényleg vége az édes életnek: a hírek szerint a kabai cukorgyár után hamarosan lakat kerül a petőházi és a szolnoki üzem kapujára is. Ezt maguk az érintett társaságok jelentették be az uniós cukorpiaci reformra hivatkozva, amelynek keretében egyébként közel ezer embertől – mintegy háromszáz dolgozótól és több száz répatermelőtől – vesznek majd búcsút. A gyártók bejelentése szerint a Magyarország által megkapott 2,2 millió tonnás kvótának csaknem a felét vissza fogják adni. Csináljunk vele, amit akarunk. Ez azt jelenti, hogy rengeteg cukorrépa-termelő fogja földhöz vágni a kalapját elkeseredettségében, s igyekszik máshol boldogulni. De hol? Aki évtizedeken keresztül a cukorcsinálásból élt, most menjen el hirtelen számadó juhásznak vagy fröccsöntőnek?
Azért ez is az Európai Unió. Nehéz oda bekerülni, de még nehezebb szembesülni a kíméletlen követelményekkel. Ki ne hallott volna mondjuk a francia és spanyol bortermelők elkeseredett összetűzéseiről, amikor a gazdák sok-sok kamionnyi márkás bort öntöttek az utakra, árkokba végső elkeseredettségükben… Szakemberek szerint az euróban mért minimál felvásárlási árakat évről évre csökkentik, s ez – főként az aszályos területeken – már most borítékolható veszteséget jelent a termelőknek. (Mint az idén is.) Vagyis, ha a gyártók nem javítanak a répaátvételi kondíciókon, kizárólag az időjárás dönti el, érdemes-e idehaza cukorrépát termeszteni, hiszen az unió már megmondta, a következő években tovább csökkennek a felvásárlási árak. Röviden szólva: nyalhatjuk a sót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.