Oroszország Putyin mellett

A jelenlegi kurzus folytatása mellett tette le a voksát a Vlagyimir Putyin elnök melletti népszavazássá kikiáltott parlamenti választáson tegnap az oroszok túlnyomó többsége. A négy évvel ezelőtti részvételi arányt meghaladva a 110 millió szavazásra jogosult 59 százaléka járult az urnákhoz. A választást listájának élén az államfővel magabiztosan nyerte az Egységes Oroszország, s az első eredmények a várakozásoknak kissé ellentmondva négypárti dumát jósolnak.

2007. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Választási Bizottság a szavazatok 22 százalékának feldolgozása után az Egységes Oroszország óriási előnyét mutatta ki. Putyin pártja a szavazatok 63,5 százalékát szerezte, utána a Gennagyij Zjuganov vezette kommunisták következnek 11,3 százalékkal. Őket 10 százalékkal követi Vlagyimir Zsirinovszkij nevében liberális-demokrata, valójában nemzeti populista pártja, és a bejutási küszöbön, hét százalék körül billeg a Putyin pártjával szövetséges, a Kreml hivatalos ellenzéke, az Igazságos Oroszország. Ezeket az eredményeket jelezték előre korábban az exit pollok is.
*
A győztes Egységes Oroszország a kampányban példátlanul nagy hangsúlyt fektetett a választói aktivitásra. A párt Putyin melletti népszavazásnak kiáltotta ki a választást, s így különösen nagy jelentőségre tett szert a részvétel, amennyiben az befolyással lehet Putyin terveire. Nem növelte ugyanakkor a választói kedvet, hogy az eredmény nagyrészt előre tudott volt. A Csukcs-félszigetről már dél körül érkező végső adatok láttán kissé megkönnyebbülhettek a „jegyinorosszok”, hiszen ott a lakosság 76,7 százaléka leadta voksát. Kamcsatkán ugyan csak 53,74 százalékos volt a részvétel, s nyugat felé haladva hagyományosan kisebb az aktivitás, kora délután azonban már látszott az országos adatokon, hogy az érdeklődés érezhetően nagyobb, mint négy évvel ezelőtt.
Megtette a hatását Putyin elnök ringbe szállása, de a helyi hatalom mindenütt igyekezett trükkökkel is emelni az aktivitást. A választást Oroszországban hagyományosan igyekeztek vonzóvá tenni azzal is, hogy a szavazókörökben jó volt a büfé választéka, majd olcsó árukat lehetett kapni, míg most inkább a környéken szerveztek több helyen népünnepélyt. A mobilcégek előre saját költségen SMS-ben buzdítottak a szavazásra, s nem akartak szégyenben maradni a részvételi aránnyal az állami intézmények sem. A részvétel növelése céljából voltak szavazókörzetek a repülőtereken, a pályaudvarokon és külön a hajléktalanoknak is. Oroszországban csaknem száztízmillió választó adhatta le voksát több mint kilencvenhatezer választókörzetben a tizenegy induló párt 4500 jelöltjére. A szavazás rendjét négyszázezer rendőr és félmillió belügyi katona biztosította.
Az oroszok először voksolnak a 2005-ben elfogadott új választási törvény alapján, amely érezhetően egy kétpólusú váltógazdaság kialakítása felé tolja az egyébként gyenge pártrendszert. Egyéni jelölt már nem indulhatott, a bejutási küszöböt ötről hét százalékra emelték, az indulni kívánó pártoknak legalább 50 ezer igazolt taggal kellett bírniuk, legalább 80 (korábban hét) regionális listát kellett állítaniuk, s a részvételhez szükséges regisztrációt a dumában mostanáig helyet foglaló pártok kivételével 200 ezer támogató aláírással vagy 60 millió rubel letétbe helyezésével kellett megszerezniük. A választás bármilyen részvétel esetén érvényes.
Vlagyimir Putyin az Orosz Tudományos Akadémia épületében berendezett, 2074-es számú szavazóhelyiségben adta le voksát. Az emberek üdvözölték, ő pedig váltott velük néhány szót. Többen megkérdezték tőle, kire szavaz, s némi vonakodás után csak annyit felelt: „De hiszen önök is tudják.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.