Sajólád csak csepp a tengerben

A sajóládi 190 hektáros ligeterdő eltűnése csupán csepp a tengerben ahhoz képest, hogy éves szinten több tíz millió forintos veszteséget okoznak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a fatolvajok. Az egybefüggő erdőkben helyenként futballpályányi területeket tarolnak le az immár megélhetési jelzővel illetett bűnözők, ám egyelőre úgy tűnik, majdhogynem megállíthatatlan a folyamat, ráadásul az illegális erdőirtás üzletszerű méreteket öltött – fogalmazott tegnap Cserép János, az Északerdő Zrt. vezérigazgatója.

Tolcsvai L. László
2007. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Körülbelül fele-fele arányban oszlik meg az állam, illetve magánszemélyek között a kétszáztízezer hektárnyi borsodi erdők tulajdonjoga, de míg az Északerdő Zrt. őrző-védő cégekkel vigyáztatja értékeit, addig a magánszemélyek szinte tehetetlenek a tolvajokkal szemben – mondta Cserép János. Megjegyezte: az európai uniós Natura 2000 szervezet 2004-ben, a közösséghez történt csatlakozásunk után kezdte el a természetvédelmi tevékenységet, ám a vezérigazgató hozzátette, Sajólád falopási ügye a rendszerváltás óta súlyos probléma. Védettségről csak 2004-től lehet beszélni, azóta és korábban is az illetékes erdészeti társulás kezelte az erdőt üzemterv alapján. Cserép János emlékeztetett: a nagyarányú fapusztulás következtében a sajóládi vízművek ellen pert indítottak, viszont a jogi lépésektől még nem gyógyult meg a 190 hektáros liget, amely tájidegen fafajokkal szintén bővelkedett. A sajóládi erdő pusztulása nem három év, hanem csaknem két évtizedes folyamat része volt, ugyanakkor Cserép János megjegyezte: megtörtént a hiánypótlás, és amennyiben a tiszántúli természetvédők alaposan körültekintenének, látnák, hogy újratelepítették a sajóládi ligeterdőt.
– Itt kell megjegyeznem – mutatott rá –, hogy Sajólád térségének településein mintegy tízezer roma él, és közülük jó néhányan elsősorban magáncélra, másodsorban eladásra lopják a fát, ám ugyanez a helyzet az Északerdő Zrt. egész területén. – Ezek az emberek szép lassan hazahordják a fát, majd otthoni darabolás után értékesítenek, legalábbis az eddigi tapasztalatok, valamint rendőrségi eljárások ezt a tényt támasztják alá – közölte a vezérigazgató. Sajóládon vasárnap délelőtt majdhogynem üresek voltak az utcák, viszont az a néhány ember, akivel találkoztunk, elismerte: a faluban üzlet az illegális fakereskedelem. Úgy vélik, ezt az „iparágat” senki sem képes felszámolni, mivel nem állíthatnak minden tolvaj mellé egy-egy rendőrt. Az volna a megoldás, ha a Sajóládon, Girincsen, Ónodon és a többi fertőzött faluban megvizsgálná a hatóság, hogy ki mivel tüzel, és amennyiben valaki fát használ a fűtéshez, számlával kellene igazolnia annak származását. Többen a rendszer hibájául rótták fel a falopást, mert ma a romáknak mindent szabad, ők ugyanis tudják, hogy egyszerre mennyi fát szabad ellopni a szabálysértés keretein belül. Ügyesek, óvatosak, ráadásul szociális helyzetüknél fogva még az esetleges bírságot sem fizetik ki, legfeljebb az önkormányzatot értesítik a hatóságok a tettenérésről, továbbá a bírság mértékéről.
Papp Gyula, az Északerdő Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta, Borsod-Abaúj-Zemplén területének mintegy huszonhat százaléka, több mint 210 ezer hektárnyi az összefüggő erdőterület, amelynek csaknem fele magánkézbe került a kárpótlás idején. A miskolci székhelyű állami társaság 108 ezer hektáros birtok vagyonkezelője a megyében, valamint a Hortobágy térségében, a 108 hektárból 103 ezer hektárnyi területet borít erdő, a többi szántó, rét, illetve legelő. Papp úgy fogalmazott, az általuk művelt erdők mintegy hatvan százaléka természetvédelmi vagy tájvédelmi körzethez tartozik, ám a nem védett negyven százalék is hatalmas nemzeti vagyont képvisel. A Bükki Nemzeti Park, az Aggteleki Nemzeti Park, a Zempléni Tájvédelmi Körzet, valamint a Hortobágyi Nemzeti Park különösen védett terület, felbecsülhetetlen eszmei érték, de az alacsonyabb fokozatú besorolásba tartozó, negyvenszázaléknyi erdőterület mérete és értéke szintén számottevő. Ő is, mint felettese, összefogást sürget, mert úgy véli, a jogi lépések kevesek az erdőirtók megfékezésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.