Tízezres tömeg tüntetett

Tízezres tömeg gyűlt össze tegnap a Parlament előtti Kossuth téren, hogy kifejezze tiltakozását a kormány mások mellett az egészségbiztosítást és a nyugdíjrendszert érintő intézkedései ellen. A társadalmi szolidaritás napján tartott szakszervezeti demonstráción elhangzott: a kormány folytasson érdemi társadalmi párbeszédet a munkavállalók gazdasági és szociális érdekeit érintő minden fontos kérdésről.

Bákonyi Ádám
2007. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenöt-húszezer tüntető vett részt a Liga Szakszervezetek által meghirdetett társadalmi szolidaritás napján, a Kossuth téri demonstráción, amit összesen 136 civil és szakmai szervezet támogatott. A tömeg fáklyákkal, sípokkal, kereplőkkel felszerelkezve fejezte ki egyetértését a szakszervezeti követelésekkel. Érdekes jelenség volt, amikor a rendőrszakszervezet érkezését üdvözölte a tömeg, vagy ahogy a Magyar Kommunista Munkáspárt jelenlétét fogadták szívélyes köszöntéssel Árpád-sávos zászlót tartó tüntetők. A szervezők és a résztvevők együtt köszönték meg a tegnapi sztrájkban részt vevők áldozatvállalását, így többek között a vasutasok, a pedagógusok munkabeszüntetését. – Azok, akik a társadalom félrevezetésével szerezték meg a kormányzást, most semmibe veszik a félrevezetettek jogait – fogalmazott Palkovics Imre. A Munkástanácsok elnöke szerint a kisebbik kormányzó párt a mögöttük álló üzleti körök akaratát viszi végbe a társadalombiztosítás privatizálásával azért, hogy átjátsszák nekik a társadalombiztosítás (tb) 1600 milliárd forintját, ehhez az MSZP asszisztál. – Elegünk van! – jelentette ki az érdekvédő, amit aztán hosszan skandált a tömeg, és gyakran kezdett „Gyurcsány, takarodj!” kiabálásba.
– Magyarországon a legsúlyosabb csapást akarják mérni a társadalomra – jelentette ki a Kossuth téri tüntetők előtt Gaskó István. A Liga Szakszervezetek elnöke szerint ma nem jobb- és baloldal, hanem a társadalombiztosítást privatizálók és az azt ellenzők között van szakadék. Visszautasította, hogy a kormány bélyeget akar rásütni a tiltakozókra, ők „jó szándékkal akarják tiltakozásukat kifejezni”.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke bejelentette: elkészítették a társadalombiztosítás átalakításának alternatív javaslatát, ami akár már holnap a parlament elé kerülhet.
A Liga és a Munkástanácsok több tucat támogató szakmai kamarával és civil szervezettel együtt a tegnapi érdekvédelmi demonstráció résztvevői hárompontos kiáltványt fogadtak el. Ebben azt követelik a kormánytól, hogy vonja vissza az egész magyar társadalmat érintő egészségbiztosítás privatizációját célzó törvénytervezetet, és követelik a tényleges társadalmi egészségbiztosítás megteremtését is.
Guy Ryder, a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség főtitkára a munkavállalók tegnapi akciósorozatát levélben köszöntötte. A főtitkár a világ legnagyobb nemzetközi szakszervezeti szövetségének nevében a magyarországi egészségügyi „reformot” kockázatosnak és szegényesen előkészítettnek nevezte. – Szolidárisak vagyunk a magyarországi munkavállalók és családjaik küzdelmével, a méltó munka- és életkörülményekért – írta a főtitkár. Az egészségügyi átalakítással kapcsolatosan azt írta továbbá, hogy a magyar kormány a kérdésről nem folytatott valódi társadalmi konzultációt, „s ez a tény aláássa a munkaügyi és az országos szociális párbeszédet”. A nemzetközi szakszervezeti vezető szavai szerint „ez teljes mértékben ellentmond az Európai Unió szociális modellje alapelvének”. Guy Ryder kijelentette: az egészségügyi „reform” kétségkívül szolgálni fogja a biztosítótársaságok érdekeit, a munkavállalók és az egész lakosság érdekei azonban veszélybe kerülnek.
A tízezres nagygyűlést a korábbiaktól eltérően csak kevés rendőr biztosította, bár a Parlament őrzését megerősítették. A demonstrálók között képviseltette magát a Független Rendőrszakszervezet is. Vezetője, Pongó Géza lapunknak elmondta: a rendőri állomány szolidáris az érdekeit képviselő szakszervezet demonstrációjával. A rendezvényt biztosító, szolgálatban lévő rendőrök egyike név nélkül úgy nyilatkozott lapunknak, hogy teljes mértékben egyetértenek a rendőrszakszervezet követeléseivel. – Kicsit furcsa helyzet, hogy azt a demonstrációt kell felügyelnünk, ahol kollégáink értünk küzdenek – mondta az egyik rendőr.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.