Bénító Koszovó-kérdés

Sebestyén Imre
2008. 01. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Újvidék)
Választási kampánnyal kezdte és választási kampánnyal fejezi is be az évet Szerbia. Az elfásult választópolgárnak az az érzése támadhat, hogy ezt a kampányt már megérte – ugyanazok az arcok, ugyanazok a beszédek, ugyanazok a célok és ígéretek – a kettő közötti egy év alatt mintha semmi sem történt volna. Ugyanazokat a súlyos problémákat görgeti maga előtt Szerbia már nem egy, hanem több éven át. S újabb elvesztett évet jegyezhet a hosszúra nyúlt „hét szűk esztendő” sorában.
Koszovó kérdése bénítóan uralta a szerb politikai színteret. A szerb diplomáciának szinte csak egy témája volt, a belpolitika harca ugyancsak Koszovóból indult, s oda is lyukadt ki. Kimondani még kódolva sem merte az igazságot senki a vezető politikusok közül, hogy Koszovó további sorsa már Szerbia nélkül képzelhető el. Azt most senki sem tudná megjósolni, hogy ez végül a béke útja lesz-e, vagy politikai megrázkódtatásokkal következik be, vagy éppenséggel konfliktusokba torkollik. Annyi azonban biztos, hogy a nemzetközi diplomáciai hullámverések gyorsan elülnek, a balkáni politikai kedélyek azonban igen nehézkesen csillapodnak majd le, ami fékezheti Szerbia gyógyulását. Mert szükség van arra, hogy hozzáláthasson a többi – kívülálló számára Koszovónál jelentősebbnek tűnő – probléma megoldásához. Ezek között elsőként említhető az európai integráció, amely a részeredmények ellenére sem fejeződhet be Koszovó státusának megnyugtató rendezése nélkül. Brüsszelnek esze ágában sincs egy potenciális válsággócot a keblére ölelni. A kérdés viszont egyre hallhatóbban megosztja az Európai Uniót.
A hágai törvényszékkel való együttműködés befejezése a másik feltétele annak, hogy Szerbia bebocsátást nyerjen az EU-ba, s akkor még nem beszéltünk azokról a feltételekről, amelyeknek minden országnak eleget kellett tennie, s amelyek tekintetében bizony Szerbia még sokkal tartozik. Kimondatlanul is, de Belgrád abban bízik – lehet, nem is teljesen ok nélkül –, hogy Mladicsot és Karadzsicsot idővel „megbocsátják” majd neki. Csak a kérdés, van-e még Szerbiának annyi elvesztegetni való ideje arra, hogy ezt ki is próbálja, hogy akar-e egyáltalán része lenni Európának, vagy felülkerekedik a Koszovó elvesztése miatti dacpolitika, amely már a szerb kormányfő retorikájában is megjelent, s amely hatalomra segítené azokat az erőket, amelyek Szerbiát ismét elszigetelnék, sorsát Oroszországhoz kötnék, és egy hosszan tartó, értelmetlen konfliktusra rendezkednének be Koszovó visszaszerzéséért.
Ez az elnökválasztáson kiderülhet, hiszen a második menetben várhatólag a demokrata párti Borisz Tadics és a radikális Tomiszlav Nikolics kerül szembe egymással. E két elnökjelölt a szerb politika két szekértáborát jelképezi, amelyek közül még egyik sem tűnik képesnek döntő győzelemre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.