Hokikori

A huszonegyedik század sportja. A gyorsuló világhoz illő dinamizmusának köszönhetően már a nyolcvanas években így nevezték a jégkorongot. A sportág nálunk akkor éppen haláltusáját vívta, de csoda folytán újult erőre kapott, s ha meg nem is haladta, legalább utolérte a naptárt.

2008. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenlegi helyzetünk a következőképpen jellemezhető: a magyar jégkorong-válogatott az új évezred hajnalán megszilárdította helyét a nemzetközi másodvonalban, sőt néhány éve már arról álmodozunk, hogy egyszer a legjobbak között is szerencsét próbálhat. A jövőkép nemcsak ezért derűs, hanem mert egyre-másra épülnek a jégpályák, a fajsúlyos sportágak közül egyedüliként évről évre emelkedik az igazolt versenyzők száma. Mindezek tetejébe a sportág vezetősége szép küldetést is magára vállalt: összekapaszkodott a határon túli magyar bázisokkal; Csíkszeredának két csapata is játszik a magyar bajnokságban.
Nyolcvan esztendőt visszakanyarodva az időben, azt mondhatnánk, ez már a Bethlen család miatt is kötelessége a jelenkor elöljáróinak. Gróf Bethlen István miniszterelnök ugyanis a sportág törzsszurkolója, fia, ifjabb Bethlen István pedig a sportág honi úttörőinek egyike volt, pályára lépett a magyar válogatott első hivatalos mérkőzésén 1927-ben. Filmfelvétel is tanúskodik arról, amint a miniszterelnök – a kontinensen elsőként, 1925-ben átadott városligeti műjégpálya „VIP-páholyából” – bundába temetkezve a pálya szélén egy padról figyeli fia és társai játékát.
Ezzel nem csak térben és időben helyeztük el a kezdeteket. A feltételek megteremtése mellett a piárral és a marketinggel sem lehetett gond. Zökkenőmentesen kapcsolódtunk be a nemzetközi vérkeringésbe is: válogatottunk már 1928-ban részt vehetett a téli olimpián Sankt Moritzban, 1929-ben Magyarország adott otthont az Európa-bajnokságnak, a harmincas években pedig a sportág szülőhazájából, Kanadából rendszeresen vendégeskedtek csapatok Budapesten.
A háború megtörte a fejlődést; de nem csak úgy, mint általában az élet minden területén. A jégkorongot úri sportágnak minősítették, emiatt a puszta léte is veszélybe került a hasonló elbírálás alá eső vívással együtt. Változást csak az ötvenes évek második fele hozott. 1959-ben átadták a sportág új, mára a végletekig lelakott „szentélyét”, a Kisstadiont, az 1964–65-ös bajnokságnak nyolc csapat vágott neki. Tegyük hozzá: nyolc pesti csapat. Persze nem azért, mintha vidéken utálták volna a hokit, hanem mert a befagyott Balatonra, a fellocsolt iskolaudvarokra mégsem lehetett csapatot szervezni.
Ezt a hátrányt a magyar jégkorong a mai napig nem tudta ledolgozni. Miközben nemcsak Kanadában, az Egyesült Államokban, a skandináv országokban, hanem Csehszlovákiában és a Szovjetunióban is már az ötvenes években egymás után adták át a fedett jégcsarnokokat, nálunk az elsőt a nyolcvanas években avatták Székesfehérváron. Aligha véletlen, hogy a helyi Alba Volán a jelenkorban egyeduralkodó idehaza.
A hetvenes években még kitartott a korábban szerzett lendület, a magyar válogatott folyamatosan a második vonalat jelentő B csoportban szerepelt, utolsó huszárvágásként 1983-ban még megütötte ezt a szintet, utána azonban bő évtizeden keresztül az volt a tét, hogy egyáltalán életben marad-e a sportág Magyarországon.
Hogy így történt, abban elévülhetetlen szerepe van Kercsó Árpádnak. A gyergyócsomafalvi szakembernek éppen a legjobbkor lett elege Ceausescu Romániájából, s 1985-ben áttelepült Magyarországra, egészen pontosan Dunaújvárosba.
– A román juniorgárda feljutott az A csoportba, nekem legalább nyolc tanítványom volt a csapatban, mégsem vettek semmibe, fel sem merült, hogy legalább harmadik számú edzőként dolgozhatnék a válogatottnál. Ezzel betelt a pohár. Meg akartam mutatni nekik, hogy csak azért is lesz A csoportos csapatom, ezért átszöktem Magyarországra. Itt sem volt sokkal könnyebb. Csak nyitott pálya volt, eleinte nem nagyon akarták engedni a gyerekeket hokizni – mesél a kezdetekről Kercsó Árpád.
A nemes bosszú órája kis híján már 1992-ben ütött, ráadásul éppen Bukarestben. Az ifjúsági világbajnokságon egyetlen meccsen múlott a magyar feljutás. Csak azért, mert az egyébként szintén többnyire a Kercsó alatt dolgozó fehérvári csatártriót (Palkovics, Ocskay, Zalavári) az utolsó mérkőzés előtt átirányították a felnőtt-vb-re. Nélkülük az újvárosi mag (az élen Ladányival, Tokajival, Széliggel, Horváth Andrással) Svájc ellen nem bírta a hajrát, az utolsó tíz percben 2–2-ről elvesztette a sorsdöntő mérkőzést.
A történet persze nemcsak önmagáért érdekes, hanem mert a mai napig ugyanezek a játékosok adják a felnőttválogatott gerincét. Bár nyilván hibái és irigyei is akadnak, Kercsó érdemei elévülhetetlenek. Ő volt a szövetségi kapitány, amikor a magyar csapat Budapesten – hogy az összkép teljes legyen, a döntőnek beillő találkozón Romániát 0–2-ről 3–2-re verve – felkerült a B csoportba, majd 2001-ben ugyancsak az ő vezetésével szilárdította meg a helyét az időközben divízió I-nek átkeresztelt második osztályban. A konok székely atyafi 2000-ben öszszerúgta a patkót a vezetőkkel Dunaújvárosban, három éve Zalaegerszegen épít fellegvárat töretlen lelkesedéssel.
– Egy korosztályban van annyi tehetségem, mint korábban hosszú évek alatt – állítja, s azt tervezgeti, hogy a mai gyerekekből öt év múlva bajnokesélyes csapatot gyúr, a legjobbak pedig meghódítják az NHL-t.
Szerencsére kijelenthetjük, hogy a magyar hoki helyzete addig sincs veszélyben. Mindenekelőtt azért, mert a szövetség nem uralkodik a sportág felett, hanem alázatosan irányítja. Íme néhány beszédes adat. Tíz éve csupán két fedett jégcsarnok volt az országban, ma tizenhárom. (Emellett ugyanennyi szabadtéri s durván további harminc – fedett és szabadtéri – nem szabványos méretű.) Az igazolt játékosok száma annak idején messze elmaradt az ezertől, ma meghaladja a kétezret; méghozzá olyan környezetben, amelyben a legsikeresebb sportágaknál – így például a kézilabdánál, vízilabdánál vagy éppen a kajak-kenunál – is örülnek, ha legalább tartani tudják a létszámot. Magyarország 2002-ben, 2003-ban és 2005-ben is elnyerte a divízió I-es világbajnokság rendezési jogát, sőt immár negyedszerre az A csoportos vb-re is bejelentkezett. Ezt már túlbuzgóságnak is mondhatnánk, hiszen válogatottunk még csak kopogtat az elit ajtaján, de a 2014-es csúcsesemény 2009-ben esedékes elbírálásakor ránk süthet a nap, hiszen a pályázók között csak egy nagyágyú van, Csehország; de a cseheket nem különösebben kedvelik a nemzetközi porondon.
A fentebbi lajstromot olyan epizódok színesítik, mint hogy az utóbbi években vendégünk volt a világ élvonalából a svéd, a német, a szlovák és a kanadai válogatott (utóbbi háromszor) is, s bár nem a legerősebb csapatukkal álltak ki, a svédeket és a szlovákokat legyőztük. Északi szomszédunknál ez olyan felzúdulást váltott ki, mint mondjuk nálunk a 2003-ban hatgólos vezetésről az utolsó öt percben elvesztett női kézilabda-világbajnoki döntő. Megfordult a magyar bajnokságban a Ferencvárosnál két hús-vér NHL-játékos; Rob Niedermayer és Jason Strudwick számára alighanem felejthetetlen élmény marad a Kisstadion miliője, a havazás miatt háromezer szurkoló bánatára elmaradt FTC–Újpest rangadó. A 2007–2008. évi idényben pedig az Alba Volán ért újabb mérföldkőhöz azzal, hogy bebocsátást nyert az Európában a legszínvonalasabb bajnokságok közé tartozó osztrák ligába.
A legnagyobb dobást persze az jelentené, ha válogatottunk egyszer részt vehetne az A csoportos világbajnokságon. A sportágban kevesen merik kimondani, hogy ez a cél, de mindenki erről álmodozik. Kovács Zoltán, a szövetség főtitkára is ezzel zárja gondolatát, amikor arra kérek tőle választ, minek köszönhető az utóbbi évtized látványos fejlődése, és mi lehet a végállomás.
– Hozzám hasonlóan bizonyára sokaknak úgy telt el a gyerekkoruk, hogy az osztályukban csak egy diáknak volt síléce. Ma már síszünetet tartanak az iskolák. Ehhez kissé hasonlatos a jégkorong sikertörténete. Az elmúlt egy-két évtizedben alakult ki az a társadalmi igényesség, hogy az emberek szeretnének korcsolyázni. Egyes önkormányzatok és vállalkozások erre nagyszerűen ráéreztek. Egyre több jégpálya épül, ami újabb klubok létrejöttét generálja. Mi a magunk részéről csupán egyengetjük ezt a kedvező folyamatot, amelynek nagyjából a felénél tartunk. Bízom benne, hogy egy-két évtizeden belül valamennyi megyeszékhelyen lesz jégcsarnok, az igazolt játékosok száma pedig eléri a négyezret. Mindez persze felgyorsulhatna, ha válogatottunk feljutna az A csoportba, vagy elnyernénk a világbajnokság rendezését. Akkor merném kijelenteni, hogy szilárd alapokon nyugszik a magyar hoki – reménykedik Kovács Zoltán.
A huszonegyedik század elég hosszú ahhoz, hogy ez bekövetkezzen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.