Kenyérhéj

k ö n y v e s h á z

Konkoly Edit
2008. 01. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Anya rekedtre üvölti magát, aztán zokogni kezd, végül mindannyiunkat megölel, és elrebegi, hogy ő egy hisztis vén banya, és a világ legrosszabb anyukája, és hogy jobb volna nekünk valaki mással. Mi meg erre visszaöleljük, és megnyugtatjuk, hogy nem, dehogy, ő a világ legjobb anyukája, és akkor sem szeretnénk mással élni, ha tényleg hisztis banya volna – mondja Jacqueline Wilson A Diamond lányok című könyvében Dixie, a legkisebb gyerek. Az ő és papagája, Harangvirág szemszögéből ismerjük meg a történetet, amely voltaképp egy család költözéséről szól. Az új lakásban, amely a réginél is lepukkantabb, hamarosan megszületik a kisöcs, aki nem az, aminek látszik. Kislány ő is, a harminckét éves anya nagy bánatára. Titkolja is, egyedül Dixie tud mindenről. Megismerjük Marynek, a szomszéd kislánynak az édesanyját is, aki, hogy lánya megegye a kenyérhéjat, képes Mary orrocskáját befogni, hogy a tátogó szájon át ledugja a kemény darabokat. És ez még a legkisebb gaztette.
Úgy tűnik, mintha Wilson ismerné Susan Forward Mérgező szülők című könyvét, de az biztos, hogy pszichológiában jártas szerzővel van dolgunk. Munkája mégsem papírízű tudományossággal megírt esszéregény. A könyv életszerű, sms-ekkel, veszekedésekkel, könnyes kibékülésekkel telített. A Diamond lányok nem csöpög a romantikától. Sőt. Világosan érzékelteti, gyermeknek lenni ma nagyon nehéz.
Wilson jó író, 2002-ben és 2003-ban Angliában a legtöbbször az ő műveit kölcsönözték ki, több mint kétmillió alkalommal. Hogy mi a titka? Talán modernsége, témáinak realista ábrázolása, nyelvezete, amely meglepően szabad, és a mindent átható humora. Hogy honnan tudja a ma hatvankét éves ősz hajú írónő az ifjúság problémáit ilyen pontosan megrajzolni, nem tudni. Eleven cselekményszövésével, hús-vér figuráival úgy tűnik, mintha ő is tizenéves volna valamelyik külvárosi egyszülős családban.
A regény az Animus Kiadó gondozásában jelent meg, és egyetlen formai hibája a kötet vége felé az a néhány elütés, sajtóhiba, amelyek arra engednek következtetni, hogy a kiadó sietett a karácsonyi vásárra. Kár volt, Wilson egészen addig aktuális lesz, amíg a viktoriánus családeszme újra gyökeret nem ver az emberek tudatában. Az pedig igen soká fog bekövetkezni.
(Jacqueline Wilson: A Diamond lányok. Animus Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 2390 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.