Kiutasítás Afganisztánból

Tekintélymentő erőfeszítésekre kényszerült az EU és az ENSZ is annak a két karrierdiplomatának az ügyében, akiket a kormány Afganisztánból való távozásra szólított fel, mert Kabul tudta nélkül bocsátkoztak tárgyalásokba a tálibokkal.

Hírösszefoglaló
2008. 01. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökig kell elhagynia Afganisztánt annak a két magas rangú diplomatának, akiket az afgán elnöki hivatal azzal gyanúsít, hogy megbízatásukkal összeegyeztethetetlen tevékenységet folytatva tárgyaltak a tálibokkal a déli Hilmend tartományban. Kabul ezzel az indokkal nyilvánította nemkívánatos személynek a brit Mervyn Pattersont, a helyi ENSZ-küldöttség (UNAMA) egyik helyi munkatársát és az ír Michael Semplet, az EU afganisztáni misszióvezetőjét. A BBC tudósítója szerint a tárgyalások az afgán belügyminisztérium tudtával zajlottak, számos kormánytag azonban ellenezte őket.
Az UNAMA helyi hivatalának szóvivője elmondta, vizsgálják az afgán felszólítás indítékait, de az ENSZ nem gondolja megalapozottnak a döntést. „Igyekszünk tisztázni a félreértést” – fűzte hozzá. Egy európai diplomata szerint az afgán hatóságok nem adtak át semmilyen bizonyítékot arra, hogy a két diplomata felvette a kapcsolatot a tálibokkal. Cristina Gallach, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének szóvivője Brüsszelben elmondta, hogy állandó diplomáciai érintkezésben állnak az afgán hatóságokkal.
A botrány kapcsán a The Daily Telegraph című brit lap tegnapi száma arról írt, hogy a brit külső hírszerzés, az MI6 néhány ügynöke a nyáron több alkalommal is találkozott tálib vezetőkkel béketárgyalások kezdeményezésére. A lap által megszólaltatott egyik hírszerző szerint a tanácskozásokon a tálibok egyfajta felfegyverzett milícia képviselőiként vettek részt, a britek pedig „tanácsokat” is adtak nekik. A brit külügyminisztérium leszögezte, hogy nem kommentálnak titkosszolgálatokkal kapcsolatos értesüléseket. A tárgyalásokat a lap szerint Hilmend tartomány székhelye, Laskargáh mellett tartották.
Az ezzel kapcsolatos hírek kínos fényt vethetnek Gordon Brown brit kormányfő korábbi ígéretére, miszerint Nagy-Britannia határozottan elutasítja a közvetlen kapcsolatfelvételt a tálibokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.