Csütörtökig kell elhagynia Afganisztánt annak a két magas rangú diplomatának, akiket az afgán elnöki hivatal azzal gyanúsít, hogy megbízatásukkal összeegyeztethetetlen tevékenységet folytatva tárgyaltak a tálibokkal a déli Hilmend tartományban. Kabul ezzel az indokkal nyilvánította nemkívánatos személynek a brit Mervyn Pattersont, a helyi ENSZ-küldöttség (UNAMA) egyik helyi munkatársát és az ír Michael Semplet, az EU afganisztáni misszióvezetőjét. A BBC tudósítója szerint a tárgyalások az afgán belügyminisztérium tudtával zajlottak, számos kormánytag azonban ellenezte őket.
Az UNAMA helyi hivatalának szóvivője elmondta, vizsgálják az afgán felszólítás indítékait, de az ENSZ nem gondolja megalapozottnak a döntést. „Igyekszünk tisztázni a félreértést” – fűzte hozzá. Egy európai diplomata szerint az afgán hatóságok nem adtak át semmilyen bizonyítékot arra, hogy a két diplomata felvette a kapcsolatot a tálibokkal. Cristina Gallach, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének szóvivője Brüsszelben elmondta, hogy állandó diplomáciai érintkezésben állnak az afgán hatóságokkal.
A botrány kapcsán a The Daily Telegraph című brit lap tegnapi száma arról írt, hogy a brit külső hírszerzés, az MI6 néhány ügynöke a nyáron több alkalommal is találkozott tálib vezetőkkel béketárgyalások kezdeményezésére. A lap által megszólaltatott egyik hírszerző szerint a tanácskozásokon a tálibok egyfajta felfegyverzett milícia képviselőiként vettek részt, a britek pedig „tanácsokat” is adtak nekik. A brit külügyminisztérium leszögezte, hogy nem kommentálnak titkosszolgálatokkal kapcsolatos értesüléseket. A tárgyalásokat a lap szerint Hilmend tartomány székhelye, Laskargáh mellett tartották.
Az ezzel kapcsolatos hírek kínos fényt vethetnek Gordon Brown brit kormányfő korábbi ígéretére, miszerint Nagy-Britannia határozottan elutasítja a közvetlen kapcsolatfelvételt a tálibokkal.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
