Magyarország „fekete hattyú”

A hitelválság miatti tőzsdei ingadozások és az amerikai ingatlanpiaci árak további zuhanása mellett egyes kelet-közép-európai országok adósságfelhalmozása jelentheti a legnagyobb gazdasági kockázatot 2008-ban – írja az Economist brit hetilap legfrissebb száma, amely a gazdasági kockázatok egyikének hazánkat jelöli meg.

2008. 01. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hattyúdalok címmel közölt elemzést a jövő év gazdasági szempontból legkockázatosabb övezeteiről az Economist brit hetilap, s ebben többek között hazánkat emeli ki, mint az egyik legveszélyesebb „fekete hattyút”. Magyarország magas adósságállománya miatt válhat veszélyforrássá, s a gazdasági sajtóorgánum szerint ennek elsődleges oka, hogy mind a háztartások, mind a vállalatok, de még maga az állam is jórészt külföldi valutában halmozott fel kölcsönöket az utóbbi években a csábítóan alacsony kamatok miatt. – A kockázat a forint leértékelődésében rejlik, ha ez megtörténik, akkor a külföldi adósságállomány visszafizetése óriási nehézségekbe ütközhet – fogalmaz az Economist, amely hozzáteszi: az 1997–98-as ázsiai válság tanulsága is ugyanez volt. A veszélylistán velünk együtt tüntetik fel Bulgáriát is magas folyó fizetési mérleg hiánya miatt, Lettországot hasonló okokból, valamint Kazahsztánt is. – Ha a bizalmat a térség akár egyetlen piaca is elvesztené, akkor az esetleges negatív folyamatok az egész régión végigsöpörhetnek – hangsúlyozza a brit lap, kiemelve, hogy 2008 lehetséges válságforrásai között elsőként mégsem hazánk eladósodottsága, hanem, összefüggésben az idén átélt hitelválsággal, az amerikai, a nagy-britanniai, sőt az ír és a spanyol ingatlanpiaci árak további zuhanása szerepel.
*
Az elemzés leszögezi: senki nem lehet biztos abban, hogy a hitelválság következő áldozata vajon melyik ingatlanokra építő vállalkozás vagy pénzügyi intézet lehet. Példaként a 700 amerikai bevásárlóközpontot üzemeltető Centro Propertiest említette, amely december közepén több mint egymilliárd dolláros adósságállománnyal fizetésképtelenséget jelentett. Év végi számvetést készített a Financial Times is. A lapnak nyilatkozó közgazdászok és banki elemzők egyértelműen a hitelválság további negatív hullámait nevezték a jövő év legfőbb kockázatának.
Az idén augusztusban kezdődött első bedőlési hullám után szakértők szerint egy második is várható, bár ennek hatása jóval kisebb lehet, mivel „a bankok hitelkihelyezései óvatosabbak lettek, és a piac megtanulta beárazni a kockázatot”. Ettől függetlenül az amerikai és a brit ingatlanárak további csökkenése szinte borítékolható, ami „sok kihívás elé állítja a hitelező bankokat.” Több elemző szerint a válság nyomán kialakult likviditási hiány lefelé mozdíthatja el a tőzsdéket is, bár a globális exportfolyamatok egyértelműen pozitív hatást gyakorolhatnak a börzékre. A brit napilap által megkérdezett közgazdászok szerint a másik nagy kockázatot az olajár jelenti, amely átlépheti a hordónkénti száz dollárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.