Stratégia nélkül sodródik a magyar külpolitika

2008. 01. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz arról írni, ami valójában nincs is, vagy legfeljebb nyomaiban létezik. Így van az ember a magyar külpolitikával, amely a most búcsúzó évben is igazi, átgondolt stratégia nélkül maradt. Ugyan a külügy folyamatosan kommunikálta, hogy az új stratégia már készül, a végterméket azonban hiába vártuk. Sajnos mindez látszik is a magyar külpolitikán, amely továbbra is úgy sodródik, mint egy gazdátlan csónak a nyílt vízen.
Nem világos, hogy a kormány pragmatikus vagy elvi külpolitizálást kíván folytatni, melyek a fő prioritások, mit akar Magyarország a régióban, s milyen szerepet képzel el magának Európában az unió és a NATO tagjaként. A nemzeti érdekek hatékony védelmét a célok egyértelmű megfogalmazása mellett tovább gyengíti az ország általában romló presztízse a világban. A lesújtó makrogazdasági mutatók, a költségvetés egyensúlytalansága és az ehhez fűződő „uniós gyámság” eleve szűkíti diplomáciánk mozgásterét, amelyhez szintén visszahúzó tényezőként járul, hogy külpolitikánkat sokszor még mindig belpolitikai megfontolások mozgatják. Tovább gyengíti a hatékonyságot a Külügyminisztérium teljes háttérbe szorítottsága, amelynek következtében tevékenysége egy ideje már szinte egészében az adminisztratív teendőkre zsugorodott. A döntéshozatal a Miniszterelnöki Hivatalba került át, azon belül is a külpolitikára csak mostanában rá-ráérző, egyébként pedig a nemzetközi porondon is mindinkább leértékelődő, lényegében már leírt kormányfő kezébe. Mindez túlságosan sérülékennyé, kiszámíthatatlanná teszi a tervezést, ami nem használ a magyar érdekek védelmének.
Jellemző példája ennek Gyurcsány Ferenc International Herald Tribune-nak adott nyilatkozata, amellyel a kormányfő a tudatlanok vakmerőségével keverte bele magát és országát a nagyok játszmájába. Ez az elszólás végül majdnem féléves defenzívába kényszerítette a magyar diplomáciát, amelynek végén a rá nehezedő nyomás hatására zavarodottan volt kénytelen Washington kegyeit keresni. Ez az igyekezet még súlytalanabbá tette a korábban is csak sodródó magyar külpolitikát, amelynek egyetlen eredeti iránya, a keleti nyitás sem saját találmány. Ráadásul ennek hatékonyságát jelzi, hogy miközben Gyurcsányon rajta ragadt az oroszbarát jelző, az ebből eredő gazdasági hasznot a szomszéd országok fölözik le. Még tovább erősödött a közös kormányüléseken megtestesülő PR-effektus, amelynek része az is, hogy a miniszterelnök mindig tárgyalópartnere szája íze szerint szólal meg. Így aztán ellentmondásos Budapest álláspontja Koszovó vagy az amerikai rakétavédelmi rendszer európai telepítésének kérdésében.
A 2007-es év új jelensége, hogy mintha az ellenzék is megirigyelte volna Gyurcsányt, s kihasználva a kormányfő hibáit, több esetben szűk pártérdekek szolgálatába állította a külpolitikát. A sokszor hangoztatott elvi magatartás meg-megbicsaklott a pragmatikus, ám kritikátlan Amerika-politika, a rakétavédelmi rendszer telepítése melletti felesleges és kéretlen kiállás esetében vagy akkor, amikor a zsigeri oroszellenesség jegyében számon kérte a közös kormányülés konkrét hozadékát, miközben mélyen hallgatott a folyamatosan lekezelő osztrák politizálást szó nélkül hagyó hasonló budapesti PR-parti után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.