Komolyan foglalkozik a brit kormány az atomenergián alapuló villanyáram-termelés újbóli, fokozott használatával – jelentette be a londoni parlament alsóházában John Hutton vállalkozási és üzletszabályozási miniszter. Bejelentése nem meglepő, hiszen Gordon Brown miniszterelnök jó ideje hangoztatja a Downing Street erre vonatkozó elképzeléseit. A Blair-kormány ugyan 2003-ban mind politikai, mind környezetvédelmi szempontból kockázatosnak ítélte új atomerőművek építését, de az elmúlt nyolc év változásokat hozott mind a nukleáris áramfejlesztés, mind a környezetvédelem területén.
A vita már a hivatalos bejelentés előtt megindult, egyes környezetvédelmi csoportok bírósághoz fordulnának a kormány lépéseinek megakadályozására. A brit törvények nem tiltják magánvállalkozóknak, hogy nukleáris erőművet építsenek, de a befektetés olyan óriási, hogy kormánygarancia híján aligha akad ilyen vállalkozói csoport. A kormánytól nem a profitra vonatkozó szavatosságot várja a vállalkozó, hanem ígéretet arra, hogy nem vonja meg a működési engedélyt a műszaki feltételeket kielégítő tervek alapján felépülő erőművektől.
A terv ellenzői szerint a nukleáris energia túl drága, előállítása veszedelmes, hulladékának hosszú távú tárolására nincs megnyugtató megoldás. Az atomenergia hívei rámutatnak: a mai reaktortechnológia gondoskodik az erőművek biztonságos működéséről, és Nagy-Britannia nem képes más alternatívát találni a szénalapú energiatermelésre.
Európa rettegett, de Pécset nem tarolta le az angol horda
