Amatőr revizorok ellenőriznek

Újonnan felvett, tapasztalatlan ellenőrökre bíz vagyonosodási vizsgálatokat az adóhatóság, miközben az Európai Bíróságon keresik igazukat a korábban elbocsátott, nagyobb gyakorlattal rendelkező munkatársak. A revizorok némelykor nem veszik figyelembe az ügyfelek bizonyítékait.

Jakubász Tamás
2008. 02. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Terítéken a minimumadó. Döntés előtt állnak a társaságok és az egyéni vállalkozók. Ha nyereségük nem éri el a korrigált árbevétel két százalékát, választhatnak: vagy megfizetik a minimumadót, vagy bevallásukban feltüntetik a gazdasági tevékenységük sikertelenségét. Utóbbi esetben az adózónak a bevallás mellett ki kell tölteni egy adatlapot. A veszteséget bevallók közül az adóhatóság a beérkezéstől számított 30 napon belül kiválasztja azokat, akiket vagyonosodási vizsgálat alá von. A revizorok felfigyelhetnek a nagy értékű reklámra, a piackutatási szerződésekre, továbbá a magas telefonszámlákra, a jármű-üzemeltetési költségekre. Ha a hivatal úgy ítéli meg, hogy a veszteség hátterében jövedelemeltitkolás húzódik meg, komoly bírságot szab ki.


A tavaly meghirdetett álláshelyek több mint nyolcvan százalékát betöltötte már a hivatal – közölték kérdésünkre tegnap az adóhatóságnál. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) a múlt évben döntött úgy: országos szinten 1800 munkavállalót vesz fel. Az APEH tájékoztatásából kiderült, hogy az új alkalmazottak legtöbbje az ellenőrzési és a végrehajtási ügyekkel foglalkozik majd. Az ellenőrzési szakterület munkatársai végzik többek között a vagyonosodási vizsgálatokat is, vagyis minden jel arra mutat, hogy az APEH a vagyongyarapodás jogszerűségét ellenőrző eljárások számának jelentős emelkedése miatt kényszerült létszámbővítésre. Egyre többet hallani ugyanakkor arról: a hivatal ügyintézői szakszerűtlenül folytatják le az eljárásokat. Miközben az APEH újabb alkalmazottakat vesz fel, az Európai Bíróság a 2003-ban elbocsátott adóhivatali munkatársak ügyével foglalkozik.
A vagyonosodási vizsgálatok kérdése azért került az érdeklődés középpontjába, mert a korábbi időszakhoz képest az APEH jóval több esetben indított effajta eljárást – mondta lapunknak Vadász Iván, az Adótanácsadók Egyesületének alelnöke.
*
Emlékeztetőül: tavaly, az év elején tízezer vagyonosodási vizsgálat lefolytatását határozta el a hivatal, ám a kapcsolódó egyéb eljárások miatt a múlt esztendőben megindított ellenőrzések száma végül meghaladta a 15 ezret. A második Gyurcsány-kormány megalakulása előtt ugyanakkor évente csupán néhány száz adózó vagyonszerzését vizsgálta az APEH. A szakember úgy vélekedett: az adóhatósági ügyintézés szakmai színvonala alacsony. Vadász szerint ennek az az oka, hogy a hivatal alkalmazottai nem kapnak megfelelő képzést. Az ellenőrzések szakszerű lefolytatásához ugyanis nem elegendő csupán az adójogi szabályok ismerete, célszerű, ha az ügyintéző jártas a munkajog, a cégjog és a polgári jog területén is. A szakember elmondta: előfordult már például az is, hogy az újonnan munkába állt, tapasztalattal nem rendelkező adóhatósági alkalmazott első ügye egy vagyonosodási vizsgálat volt. A legnagyobb gond az, hogy a hivatali ügyintézők nem alkalmazzák megfelelően a törvényben előírt szabályokat – vélekedett Vadász. Sokszor fordul elő, hogy a vagyonosodási eljárásokban figyelmen kívül hagyják az adózó javára szolgáló bizonyítékokat.
Hasonlók a vagyonosodási eljárásokban eljáró ügyvédek tapasztalatai is. Több jogi képviselő is úgy véli: számos vagyonvizsgálati eljárásban előfordult, hogy a hivatal indokolatlanul nem fogadta el az adózó bizonyítékait. A következő példát hozták: az egyik ügyfél kölcsönt vett fel egy magánszemélytől. Az erről szóló szerződést két tanú is aláírta. A tanúkat az eljárásban meghallgatta az adóhatóság, és mivel a szerződésnél közreműködő személyek nem emlékeztek azonosan a három évvel korábbi pénzátadás minden részletére, annak ellenére, hogy vallomásuk döntően egyező és alapos volt, az APEH ügyintézője úgy döntött: a tanúk vallomása nem hiteles, tehát a kölcsönadás nem történt meg. Az ügyvéd szerint nehezen eldönthető, hogy az adóhatóság szándékosan alkalmazza tévesen a jogszabályt, vagy a hivatali alkalmazottak tapasztalatlansága miatt nem szabályszerűek az ellenőrzések. A tévedéseknek súlyos következményei vannak: az a bevétel, amelynek jogszerűségét nem tudják igazolni, adózatlan jövedelemnek számít. Így többmilliós adóhátralékot is megállapíthat az APEH, ami után magas bírságot, késedelmi kamatot is felszámít.
A mostani létszámbővítés azért is érdekes, mert 2003-ban a közszférában végrehajtott tömeges elbocsátások érintették az APEH állományát. A leépítést ugyan a magyar bíróságok a hazai törvények alapján jogszerűnek ítélték, de az Európai Unió jogszabályai szerint a kabinet nem térhetett volna el az egyezségtől. Több elbocsátott az Európai Bírósághoz fordult, a közösségi ítélkező fórum a beadványokat befogadta. A döntés várhatóan még az idén megszületik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.