Csapatépítés Huzella módra

Az élet focija kel életre Huzella Péter most készülő színházi estjén, amelyet február 14-én láthat először a közönség a Nemzeti Színház Háziszínpadán. Az énekes-gitáros előadóművész ezúttal a felnőtteket vonja be egy meglehetősen újszerű társasjátékba. A kulcsszó: foci.

Sashegyi Zsófia
2008. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Darvasi László A titokzatos világválogatott című könyve adta az ötletet Huzella Péternek új, egész estés interaktív műsorához. – Nagyon megtetszett ez a könyv, és szerettem volna megmutatni másoknak is; nem úgy, hogy kölcsönadom, hanem valahogy másképp – mondja Huzella, akinek szavai nyomán egy jórészt prózai est körvonalai rajzolódnak ki előttünk, bár a műsor Ady Dalok a labdatérről című versének zenés változatával indul. – A foci maga az élet. A férfi és a futball viszonyában van valami, ami kísértetiesen hasonlít a nőhöz, a szerelemhez, vagy a háborúhoz fűződő kapcsolatára. – Az est gerincét Darvasi könyvének Az én világválogatottam című fejezete adja. A szerző szerint az ember az életút felén összeállítja a saját csapatát.
– Nekem is van egy csapatom. A kapuban áll a nő, a jobbhátvéd a leves, a védelem tengelyében a középhátvéd, a szeretet áll. A balhátvéd a zene, középpályások a bor, a kávé és a mondat. Utóbbi néha még akkor is jól játszik, ha rossz taktikát adok neki, vagy ha a bíró lefújja minden megmozdulását – mondja nevetve Huzella, majd a férfibarátságról beszél, a „jobbszélsőről”, akit bármelyik posztra be lehet állítani, ha kell, gürcöl a középpályán, a szeretet helyett is be tud állni, sőt, ha a kapust kiállítják, ő kerül a helyére. – A válogatott fejezetében a kapustól, azaz a nőtől a centerig, tehát a gyerekig mindenkit végigveszünk, de akadnak olyan kedvencek, amelyek nem férnek bele a csapatba, viszont nagyon fontosak az életben, például így a középpályára bármikor beállítható séta, alkonyat, nevetés, sírás és kovászos uborka – mondja a muzsikus. – Mire a válogatottról szóló történethez érkezünk, a jelenlévők már fel lesznek készítve a játékra. Ekkor tizenegy embert kiválasztok közülük, és öszszeállítom a csapatot, amellyel két percre eltűnünk a nézők szeme elől. Mire az öltözőből visszatérünk, kész a bombabiztos produkció, amivel előrukkolunk. – Huzella magabiztosságát látva ugyan kissé elbizonytalanodom, mégis arról faggatom, miből gondolja, hogy lesz a közönség soraiban tizenegy meglett, felnőtt ember, akit rá lehet venni a részvételre. Ő persze azonnal meggyőz arról, hogy aggodalmam hiábavaló, a felnőttek ugyanolyanok, mint a gyerekek: szeretnek játszani. A színpadkép egyszerűnek ígérkezik: az előtérben egy focicipő lóg, egy sportszatyor a mezekkel és egy labdával, hátul pedig egy tábla, amire a taktikai utasításokat rajzolja fel majd a zenész. A havonta kétszer játszott est programja egyébként – ahogy ez a Huzella-műsoroknál lenni szokott – estéről estére változhat.
– Ahhoz, hogy a férfiak színházba menjenek, általában nők is kellenek, ezért törekedtem arra, hogy a téma ellenére ez ne csak férfi darab legyen. A kisprózák kiválasztásában a rendező, Gaál Ildikó segített, neki köszönhetően lett az egész egyfajta interaktív színház – mondja Huzella. A darab végén helyet kapott két monológot említi; a Ha jönnek a fiatalok címűt, amely szellemesen mutatja be, hogyan szembesül a korosodó játékos azzal, hogy a fiatalok már nem adnak neki labdát, s hogy már nem kap levegőt, de cserét mégsem kér, mert neki helye van ebben a csapatban. Aztán az öreg edző monológjáról beszél, amelyet minden edzés végén elismétel, mígnem egy új csatár kerül a csapatba, aki végre felteszi neki nagy kérdést – a válaszra pedig senki nem számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.