Elgáncsolt bizottsági párbeszéd

Botrányba fulladt tegnap a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök davosi kijelentése miatt kezdeményezett parlamenti mezőgazdasági bizottsági ülés, miután a testület szocialista tagjai megszavazták társuk, Herbály Imre  módosító javaslatát, amellyel levették napirendről az eredetileg meghirdetett kérdést. Az ülésre meghívott Gráf József agrárminiszter nem jelent meg. A Fidesz és a KDNP képviselői elhagyták a tárgyalótermet.

Dénes Zoltán
2008. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

EU-visszhangok. Tegnap az MSZP uniós parlamenti csoportjának vezetője, az egypárti diktatúra korszakának moszkvai diplomatája, Tabajdi Csaba a magyar néppárti képviselőket azzal támadta, hogy „nemzetvédők”, „populisták”, akik „nacionalista” kijelentéseket tesznek. Emlékezetes, Szájer József, az EU magyar néppárti delegációjának vezetője és Glattfelder Béla uniós képviselő vasárnap bírálta Gyurcsány Ferenc önellentmondó kijelentéseit. A bombasztikus politikai minősítő jelzőkkel hadakozó Tabajdival karöltve az SZDSZ-es Szent-Iványi István is támadta a két fideszes képviselőt azzal, hogy az SZDSZ már évek óta szeretné a brüsszeli területalapú támogatások arányának csökkentését, és „üdvözli”, hogy Gyurcsány is osztja az SZDSZ álláspontját. Az SZDSZ-nek modern Európa kell, amely „nem ellenfél”. (L. I.)


Újra kell gondolni a hazai agrárstratégiát, ha Gyurcsány Ferenc davosi nyilatkozata önmagában megállja a helyét – mondta tegnap Font Sándor a rendkívüli ülés bevezetőjeként. Emlékeztetett, a kormányfő lényegében azon véleményének adott hangot, miszerint a tavalyi élelmiszeráremelkedések lehetőséget adnak az agrártámogatások leépítésére. – A kijelentés azon kívül, hogy szakmailag erősen támadható, azért is döbbenetes, mert egy olyan ország miniszterelnöke nyilatkozott így, akinek éppen a csatlakozási szerződés nyomán kialakult hátrányunk csökkentéséért kellene kiállnia – közölte Font Sándor.
*
Font Sándor hangsúlyozta, hogy az ülésen tisztázni szeretnék a miniszterelnök, illetve a kormány agrárstratégiával kapcsolatos tényleges véleményét, mivel az utólagos magyarázkodás erősen hasonlít az őszödi beszéd utáni szerecsenmosdatáshoz.
Herbály Imre, a testület szocialista alelnöke bejelentette, hogy az eredeti kérdést felváltó, más napirendi pontokat terjesztett a bizottság elé, melyekkel a közös agrárpolitika és az azzal kapcsolatos magyar álláspont, illetve a 2014 utáni időszakban lehetséges támogatások megvitatását kezdeményezte. Medgyasszay László kereszténydemokrata képviselő kérte a kormánypárti képviselőket, vonják vissza javaslatukat, s ne lehetetlenítsék el az esetleges párbeszédet, ugyanakkor érthetőnek nevezte, hogy a miniszterelnök miatt kínos szituációba kerültek. Herbály Imre erre reagálva kifejtette, álláspontjuk nem változott, és nincs sem kedve, sem joga ahhoz, hogy javaslatát visszavonja. Lényegében kormányon kívülinek titulálva Gyurcsány Ferencet, leszögezte: nem arról kell beszélni, hogy mit mondott a miniszterelnök Davosban, hanem hogy mi a kormány álláspontja. Jakab István, a gazdakörök elnöke, fideszes képviselő rávilágított: a miniszterelnök csak itthon próbálta újraértelmeztetni nyilatkozatát, az unióban továbbra is úgy tekintenek ránk mint olyan országra, amely a támogatásokat csökkenteni kívánja. – Ezt – tette hozzá – Magyarország nem engedheti meg magának, mivel a támogatások felülvizsgálata során éppen ellenkező célokat próbál megvalósítani.
Font Sándor a napirendi pont megváltoztatása után sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az észérvek helyett az MSZP ismét az erő eszközét alkalmazta. Véleménye szerint ezzel képviselőtársai csak menekülnek egy súlyos kérdés elől, amelynek lényege, meddig maradhat kormányfője az országnak egy olyan ember, akinek álláspontját társai sem osztják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.