A hőerőmű ellen a városban már tavaly petíciós aláírásgyűjtésbe kezdtek, a nyolcezer aláírás sem volt azonban elégséges ahhoz, hogy a Szlovák Nemzeti Párt vezette környezetvédelmi tárca megtiltsa a hőerőmű-építést. A tárca elutasította a tőketerebesi járás déli községeinek tiltakozását is. Azokról a falvakról volt szó, amelyek a szlovák– magyar államközi egyezmény alapján a történelmi tokaji borvidék részei, egyszersmind jogot szereztek a tokaji aszú és szamorodni előállítására, forgalmazására.
A tőketerebesi önkormányzat képviselői azért szállhattak szembe a szlovák környezetvédelmi tárcával, mert a törvények értelmében a települések mindennemű beruházást kizárólag a településfejlesztési terv alapján engedélyezhetnek, amelyről konzultálni kell az építésügyi és régiófejlesztési minisztériummal. Tőketerebes saját fejlesztési tervében nem számolt a hőerőművel, ennélfogva gyakorlatilag a környezetvédelmi tárca által kiadott engedélyek jogalap nélkül születtek meg. A városi önkormányzat ez alapján felhatalmazta Tőketerebes polgármesterét arra, hogy ha tiltásuk ellenére megkezdené az építkezést a cseh cég, bírósági úton nyilváníttassa semmissé a minisztérium engedélyét.
Juraj Selecky, a tőketerebesi tiltakozók képviselője rámutatott: a városvezetés belátta, hogy helyrehozhatatlan hibát követtek volna el, ráadásul ökológiai katasztrófát idéztek volna elő, ha elfogadják a cseh beruházó építési ajánlatát.
*
Megtudtuk, az említett cseh társaság ötven évvel ezelőtt használt technológiát alkalmazott volna, azonban az Európai Unión belül nem létesülhetnek olyan erőművek, amelyek egyrészt nagymértékben emelik a levegő szennyezettségét, másrészt pedig salakanyaguknak káros vegyületei a talaj- és folyóvizeken keresztül tennék tönkre a helyi és határon átnyúló régió élővilágát. Készítettek a szlovákok a csehekkel egy értelmezhetetlen hatástanulmányt az erőműről, viszont nem említették, hogy a magyar Zemplénre, valamint a világörökség részét képező Tokaj-Hegyalja borvidékére évi négymillió tonna hamut és port importáltak volna, miközben két patakon keresztül ömlött volna a veszélyes anyag a Bodrogba.
Tizenegy műtét és az amputáció veszélye után sem adta fel: valóra váltotta gyerekkori álmát a spanyol klasszis
