Prágai választási vajúdás

Somogyi Mátyás
2008. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Prága)

Kezdetben a napirend zökkenőmentes mederben folyt. A két köztársaságielnök-jelölt, Václav Klaus jelenlegi államfő és Jan Svejnar közgazdászprofesszor, illetve a mögöttük álló politikai erők még egy utolsó kísérletet tettek arra, hogy elnyerjék a politikai jövőjükről döntő törvényhozók támogatását. A szavazás módjáról tízórás vita folyt, míg eljutottak odáig, hogy megtartsák az elnökválasztás első fordulóját.
Václav Klaus beszédében többek között hangsúlyozta: szeretné, ha Csehország cselekvő eleme lenne az Európai Uniónak, ám az ország nem támaszkodhat kívülről érkező megváltókra. Feladatának tekinti az egyre terebélyesedő állami paternalizmus visszaszorítását és egy ésszerű környezetvédelmi politika megteremtését. Elmondta: megértette, hogy az államfő sosem lehet ide-oda forgó szélkakas.
Jan Svejnar azt emelte ki beszédében, hogy államfőként nem versenyezne a politikai pártokkal, a kormánnyal és a bíróságokkal, s nagy hangsúlyt helyezne a konszenzuson alapuló politikai gyakorlatra. Csakis az alkotmányba ütköző törvényeket vétózná meg, például azokat, amelyeket a parlament és a kormány közti alapos egyeztetés nélkül fogadtak el. Elnökségének mottója: Tisztelet, szolgálat és felelősség! Fontos céljának tekinti a politikai pártok és a lakosság közti bizalmatlanság feloldását. Bántó, mondta, hogy sokan a politikát a személyi érdekek vagy a korrupció fogalmával azonosítják.
A vitában felszólalók sorában a szociáldemokrata, illetve a zöldpárti honatyák keményen bírálták Václav Klaus magatartását az elmúlt öt évben. Kifogásolták állítólagos egyoldalú gazdasági nézeteit, külpolitikai melléfogásait. Az ODS színeiben felszólalók ennek pont az ellenkezőjét hangoztatták. A polgári demokrata szenátorok és képviselők méltatták Klaus hazafiságát, szavahihetőségét.
Szokatlanul éles hangnemű bírálatban részesítette Klaust Jirí Paroubek szocdem pártelnök, különösen az általa beterjesztett törvények megvétózását kifogásolva. A koalíciós Zöldek Pártja nevében felszólaló két képviselő is meglepő éles hangvételben ostorozta Klaus egyes kijelentéseit, például a globális felmelegedés kérdésében.
A vita még a déli szünet után szinte kizárólag a titkos, illetve nyilvános voksolás mikéntje körül zajlott. Amíg a szocdemek és a zöldek a nyílt szavazás mellett kardoskodtak, az ODS szenátorai és képviselői a titkos szavazást szorgalmazták. Egyeztetések és parlamenti frakcióülések sorozata következett a voksolás módjáról, míg végül is a polgári demokraták beleegyeztek a nyílt szavazásba. Az első forduló két voksolási köre sem hozott eredményt. Az első körben a szenátusban Klaus, a képviselőházban Svejnar kapott többséget. Végeláthatatlan procedurális viták közepette, anélkül, hogy a második szavazás eredményét hivatalosan közölték volna, a házelnök szombatra halasztotta a folytatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.