A neokon mozgalom gyökerei

Szabó László Zoltán
2008. 03. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdekes és tartalmas vitának adott fórumot a minap a Magyar Nemzet. A kiváló publicista, Lovas István Az erő, a tisztesség és a hit, te ostoba! című írását (MN, 2008. január 29.) Császár Attila vitatta (Két repülőszerencsétlenség margójára, február 20.). A vita a néhai amerikai elnök, Ronald Reagan külpolitikai hagyatékáról szólt. Császár szóvá tette, hogy az akkoriban izmosodó neokonzervatív erők, kihasználva az elnök nemes céljait, saját üzleti érdekük javára fordították a reagani konzervatív forradalom ideológiáját. Mindkét publicista, különösen Császár, több negatív utalást is tesz a neokonokkal kapcsolatban, de nem tárják az olvasó elé azt a fontos kérdést, hogy vajon mi volt a neokonzervatív mozgalom lényege, és miért tölthet be – egészen napjainkig – olyan kimagaslóan fontos szerepet az amerikai külpolitika alakításában.
A kifejezés, a neokonzervatizmus, ironikus módon egy amerikai szocialista gondolkodótól, bizonyos Michael Harringtontól származik, aki így akarta felhívni a figyelmet az egykori baloldali értelmiség egy csoportjára, akik látványosan a politikai paletta jobb oldalára tették át székhelyüket. Ez a szűk csoport elsősorban az amerikai külpolitika megreformálását tűzte ki céljául, alapítójuk egy hajdani trockista, Irving Kristol volt. A neokonok a külpolitikában az intervencionista, agresszív megközelítésért szálltak síkra, ami azt is jelentette, hogy ha az amerikai értékek exportálása (demokrácia, szabadság, a magántulajdon szentsége stb.) csak erőszak útján érhető el, akkor erőszakot kell alkalmazni.
A neokon filozófia elég szerteágazó, hiszen intellektuális gyökerei egészen Trockijig és Leo Straussig nyúlnak vissza. Trockij szentül hitt a forradalom világméretű exportálásában (ahogy a neokonok is hisznek a demokrácia és a kapitalizmus akár erőszakos terjesztésében), Leo Strauss pedig azért volt fontos számukra, mert tőle az egyetemes ideák megismerhetőségének módszertanát vehették át. A neokonok már az ötvenes években tevékenyek voltak, ekkor alakították meg első nagyobb szabású agytrösztjeiket, mint például a Heritage Foundation vagy a Free Congress Foundation. Az igazi áttörést számukra azonban a Ronald Reagan neve által fémjelzett konzervatív forradalom jelentette, amikor befolyásuk egészen a Fehér Házig terjedt. A korszak legendás politikusa volt Jeane Kirkpatrick amerikai ENSZ-nagykövet, aki újraírta az USA külpolitikáját azzal, hogy különbséget tett az úgynevezett totalitárius és az autoriter rendszerek között. Az elsőn a kommunista országokat, az utóbbin pedig a diktatúrába átcsapó jobboldali rezsimeket értette. Kirkpatrick úgy érvelt, hogy az USA-nak nem szabad olyan jobboldali kormány megdöntésében segédkeznie, amelyet egy még diktatórikusabb baloldali rezsim válthat fel. A kommunista országok elleni agressziót pedig azért támogatta, mert az végső soron szovjet érdekeket sértett. A neokonok befolyása az amerikai politika életre azonban talán soha nem volt olyan erős, mint most. Az első Bush-kormányban több neokon is található, így Donald Rumsfeld, az egykori Kissinger-tanítvány, Condoleezza Rice vagy az alelnök, Dick Chaney. A World Trade Center 2001. szeptember 11-i lerombolása is az ő pozícióikat erősítette. A sebtében létrehozott Bush-doktrína, amelynek értelmében az USA-nak jogában áll megelőző csapást mérni olyan országokra, amelyek terroristákat képeznek ki, pedig a neokonok teljes politikai dominanciáját jelentette.
A jelenlegi neokon filozófia lényegében megegyezik a mozgalom alapítójának, Irving Kristolnak az elképzeléseivel. Intervencionista külpolitika (Irak), a Közel-Kelet pacifikálása Izraelt elismerő, barátságos arab államok létrehozásával. De nem szabad elfeledkeznünk a gazdasági érdekekről sem. Az 1976-os Carter-doktrína a Perzsa- öböl feletti hajózás ellenőrzését Amerikának vindikálta, ami együtt járt a térség olajkészlete exportálásának jogával is.
A neokonokról sok rosszat el lehet mondani. Azt is, hogy ideológiájukat mindenkori gazdasági érdekeik képezik, meg azt is, hogy álszent módon avatkoznak be a közel-keleti országok belügyeibe. Azt azonban senki sem állíthatja róluk, hogy nem igyekeznek legjobb belátásuk szerint hazájuk érdekeit – ha kell, bármilyen áron – megvalósítani.

A szerző politológus, egyetemi oktató

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.