MI A MAGYAR?

MN
2008. 04. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.






A mezőgazdálkodás kezdetleges, maguk élik fel, amit termelnek. Legfeljebb csirkét, kacsát, libát visznek fel az asszonyok Munkácsra, ha nagyon kell a pénz. A lakosság a beregszászi szőllőben keresi meg az egész évre valót. Még a tehetősebb gazdák gyermekei is a beregszászi hegyre járnak napszámba. Gyalog indulnak el a szőllőmunkás parasztok, s fél napig járnak, míg a munkahelyükre érnek. Száraz kenyéren, szalonnán élnek egy hétig, s szombaton a munka végeztével gyalog jönnek haza. Vasárnap az ünneplő ruhájukba öltöznek, főtt ételt esznek, azután megint nekivágnak az erdőnek, hogy hétfőn reggel munkában találja őket a szőllősgazda. Így keresik meg a téli sült krumplira valót. És most itt van fejük fölött a rém: nem fizeti ki magát a szőllőtermelés, egy szép napon csökken a munkabér. A cseh sörért becserélt déli borok kiszorítják a versenyből a ruszinszkói magyar bort. Hallottunk szőllősgazdáról, aki annyira ráfizetett a szőllőjére, hogy dühösen-tébolyultan nekiment, és kivágta tövestül. Pusztán maradt utána a föld. Fuvarozást is vállalnak az izsnyéteiek, főként fakereskedőknél és a Latorica fakitermelő cégnél. Itt is baj közeledik. A fakrach érezteti hatását. Ezt is a munkás szenvedi majd meg.
Népi kultúra? Igen érdekes házi szövőipar. Nincs pénz ruhára, hát termelnek kendert, és maguk szőnek városi nadrágot. Be is festik, hogy ne lássék meg rajta a parasztmunka. Új találmány, a háború óta divatos.
[…] „A szeszgyár tesz minket tönkre, vinnék el az egészet Csehországba” – mondja az egyszerű ember. A maradékbirtokos egy prágai cseh doktor, akinek furmányos cseh nevét a nép egyszerűen a jó magyaros hangzású Retekre egyszerűsítette. Nemcsak hogy a földet nem kapták meg a cserbenhagyott szegények, nemcsak hogy felesbe és harmadosba nem dolgozhatnak többé, mert a maradékbirtokos modernül gazdálkodik, hanem még az uradalmi munka is elveszett. – „A Retek géppel dolgoztat mindent, és napszámosokat a hegyekből hoz” – ebben az egy parasztmondatban benne van a falu tragédiája. Üzemracionalizálás és munkabércsökkentés – mondaná a tanult ember. Egyre megy. A hegyi oroszok olyan olcsón dolgoznak, hogy kiszorítják az izsnyéteieket. Szegényember a szegényembert játssza ki.
Baj van a háztelkekkel is. A kiosztott parcellák messze feküsznek a falutól, és a legelő tőlük nagyon távol esik. Nem is csoda, hogy a 48 házhelyen eddig csak egy ember építkezett. Most Retek és a hatóságok vissza akarják csinálni a telekparcellázást is.
Szomorú történet ez. Szegény falu a maradékbirtok tövében. A sült krumpli története. – „Egész télen azt esszük, a gyermekek már úgy megszokták, hogy nem is tudják, mit lehet enni azon kívül” – mondja szomorú kézlegyintéssel az ingujjas informátor.
[…] Másnap reggel meglátogattuk az iskolát is. Állami népiskola. Kissé bizalmatlanul megy be az ember. A tanító kérésemre a könyvtárszekrényhez vezet. Találunk itt ifjúsági könyveket a berlini Voggenreiter Verlag kiadványaiból és a Kazinczy Társaság irodalmi sorozatából, de ami a legjobban meglep, nagyon sok a vadonatúj, természetes magyar mesekönyv ezzel a felírással: „Jubileumi ajándék.” Bizony, akár akartuk, akár nem, ellenzéki adatarzenál lett a mi vándorlási naplónk. Szinte örültünk neki, hogy egyszer jót is írhatunk be a hatóságok javára. Többet nem is történt meg.
Barkaszó felé menet egy cserjésben ebédeltünk a hátizsákból. Egyszerre csak fát hordó asszonyok jöttek, de visszahökkentek. Hallottuk, hogy betyárokat emlegetnek. Végül mégis nekibátorodnak, s azt mondja az egyik: – „Azt hittük, valami Rinaldó-banda.” – „Fát hoznak?” – „Azt.” – „Úrbéresek?” (Izsnyétén 440 úrbéres „jog” van, az úrbéres vagyon főleg erdőség.) – „Az! Úrbéresek vagyunk mi. Úr-szegények!”
Az első ruszinszkói vándornap átalakított minket. A táj szépségein és a paraszti egzotikumokon túl bepillantottunk Szegényország igazi, szomorú életébe.
(Balogh Edgár: Tíz nap Szegényországban, 1930)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.