Személyes adatokat is rejt, méghozzá az adózó születési dátumát az adóhatóság által magánszemélyek részére kibocsátott adóazonosító jel – olvasható az interneten már nem először feltűnő lánclevélben. Ezt az állítást a körlevélhez csatolt program alapján bárki ellenőrizheti: csupán az adóazonosítót kell beütni egy egyszerű táblázatba, ahol egy kattintás után megjelenik, hogy mikor született az illető.
Az adatvédelmi aggályokat felvető levél programja ugyanakkor legális. Az azonosítók megállapításához és kiszámításához szükséges matematikai algoritmust ugyanis törvény rögzíti. Ahogy azt Péterfalvi Attila volt adatvédelmi biztos egy korábbi állásfoglalásában kifejti: a törvény részletesen foglalkozik azzal, hogyan kell a magánszemélyek tízjegyű adóazonosítóját előállítani, amiben benne van a születési adat is. Az interneten terjedő – egyesek szerint az adóhatóságtól kiszivárogtatott – program nem ütközik adatvédelmi szabályokba, az adóazonosító jogszerűen tartalmazza születésünk időpontját.
Annál is inkább, mert az adószám kezelésére jogosult hatóságok jellemzően hozzáférnek a születési dátumokhoz is. Egyes szakértők szerint mégis visszaélésekre adhat okot a szabadon terjedő program. Leginkább a magánszemélyek közötti szerződéskötéskor kell figyelni, az algoritmus birtokában ugyanis bárki készíthet egy saját adószámot, amivel visszaélhet.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban