Történelmi kenőpénzek

Kilencven évvel ezelőtt, 1918. március végén pengeélen táncolt a bolsevik hatalom. Murmanszkban már partra szálltak az első antantegységek, hogy fegyverrel és katonai tanácsadókkal segítsék a szerveződő fehér csapatok megerősödését. Mint korábban, ezúttal is az ideológiai ellenfél, a császári Németország segítette Lenint és összeesküvőtársait a túlélésben.

2008. 04. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első világháborúban közvetlenül a frontok 1914. őszi megmerevedését követően a háborúzó felek hozzáláttak az ellenfél belső bomlasztásához. Úgy okoskodtak, amennyiben nem sikerül győzelmet kicsikarni a fegyverek erejével, az ellenséges haderő harci kedvét kell gyengíteni, és a hátországot fellázítani. S minél nagyobbak voltak a frontokon elszenvedett veszteségek, annál inkább elfogadhatónak tűntek a legnagyobb propagandahazugságok vagy a legsötétebb szövetségesek. (Lásd például Románia hadba lépésének megvásárlását vagy Masaryk és cseh nacionalistái antant általi kitartottságát.)

Világos volt a német politikai és katonai vezetés számára, hogy a birodalom nem győzhet kétfrontos háborúban, abban is egyetértettek, hogy Németország valódi ellensége Franciaország. Berlin és Szentpétervár viszonyát nem terhelték súlyos ellentétek, ráadásul az antanthatalmak közül katonai értelemben is a cári Oroszországot tartották a leggyengébbnek. Berlinben tehát mindenki egyetértett abban, hogy diplomáciai, politikai vagy katonai eszközökkel fegyverletételre kell kényszeríteniük Szentpétervárt. E tekintetben a Paul von Hindenburg és Erich Ludendorff vezette Ober Ost (a megszállt keleti katonai körzet, illetve ennek főparancsnoksága) képviselte a legradikálisabb álláspontot. Ők 1914. őszi győzelmeik után azt követelték, hogy a német hadvezetés helyezze át keletre a hadműveletek súlypontját, s gyors katonai győzelmekkel számolják fel a központi hatalmak kétfrontos háborúját, ezt követően a felszabaduló erőkkel véglegesen meggyengíthetik Franciaországot. Mivel Erich von Falkenhayn, a marne-i csata után kinevezett új vezérkari főnök továbbra is nyugaton kereste a döntést, a fellazítási kísérletek a korlátozott keleti hadműveletek mellett maradtak. Egyrészt az úgynevezett narancshéj-stratégia értelmében a magukat elnyomottnak érző népeket – a lengyeleket, a finneket, a baltiakat stb. – kívánták az orosz megszállás ellen fordítani. Másrészt a keleti szlávokat a cári elnyomás ellen akarták fellázítani. Ez utóbbi céllal, Oroszország forradalmasításával a német szociáldemokraták is feltétlenül egyetértettek, hiszen ők éppen azért támogatták a Reichstagban az első világháborút – például háborús hitelek megszavazásával –, hogy megdöntsék az akkori Európában legelmaradottabbnak számító cári birodalmat.
A német császári kormány már 1914 őszén egy apró orosz szélsőbaloldali csoport, a magát bolseviknak – többséginek – nevező szervezet, valamint Svájcba szakadt vezetője, Lenin felé fordult. A hivatásos orosz forradalmárra Alexander Kesküla észt bolsevik hívta fel a berni német követség figyelmét. Kesküla reményei szerint egy oroszországi forradalom esetén szülőhazája elszakadhat a cári birodalomtól, és egyesülhet Svédországgal. Oroszország forradalmasítása érdekében Kesküla összesen 250 ezer birodalmi márkát – mai árfolyamon mintegy 750 ezer eurót – kapott a berlini külügyminisztériumtól. Kesküla később frontot váltott, és az antant zsoldjában óvott Lenin „lelkiismeretlenségétől”, valamint „brutális és kíméletlen energiáitól”.
Kapcsolattartóként Kesküla helyét nem sokkal később a világháború kirobbanásakor Konstantinápolyban tartózkodó Alexander Lasarevits Helphand vette át. A minszki születésű hivatásos forradalmár még 1914 őszén „szolgálattételre” jelentkezett az ottani német nagykövetségen annak ellenére, hogy őt magát kiutasították a birodalomból radikális nézetei miatt, s tartásdíj nem fizetése miatt is számos tartomány rendőrsége körözte. Főként nőügyei tették hírhedtté, a német szociáldemokraták szerint Konstantinápolyba is azért települt, hogy „a legtisztább forrásból tanulmányozza a többnejűséget”.
Az immár főként üzletemberként tevékenykedő Helphand – aki az 1905-ös forradalomban való részvétele, letartóztatása és Szibériába száműzése óta mérhetetlenül gyűlölte a cári rendszert – 1915 februárjában már Berlinben ismertethette Oroszország forradalmasítására vonatkozó terveit. Az általa elkészített 23 oldalas tanulmány rendkívül meggyőző lehetett, azonnal egymillió birodalmi márkát és hivatalos német útlevelet kapott, hogy újra felvegye a kapcsolatot egykori elvtársaival. Hamarosan, 1915 májusában Bernben találkozott is Leninnel. Bár utólag Lenin megpróbálta kisebbíteni a találkozás jelentőségét – hiszen kellemetlen lett volna bevallania a német segítséget –, mint mondta, a szociálsoviniszta a farkát behúzva menekült lakásáról. Csakhogy számos közvetett forrás arra utal, hogy nem szakadtak meg a kapcsolatok. Walter Nicolai, a német titkosszolgálat vezetője emlékirataiban így fogalmazott: Lenin „értékes információkat szállított a hírszerzésnek a cári Oroszország állapotáról”. Ráadásul Helphand számos, a bolsevik vezetés közvetlen környezetéhez tartozó orosz forradalmárral tartotta a kapcsolatot, mint például Mojszej Urickijjel, a pétervári Cseka későbbi megalapítójával.
Helphand az akkor semleges skandináv államokba, Koppenhágába és Stockholmba helyezte át székhelyét, megalapítva egy export-import céget. Ebbe bevonta Lenin számos bizalmasát, s a vállalkozáson keresztül jelentős összegekkel támogatta a bolsevikokat.
Stockholm jelentőségét növelte, hogy Finnország orosz megszállás alatt állt, s a bolsevikok és a német titkosszolgálat főként a haparandai svéd–orosz határállomáson juttatták be a cári birodalom felforgatására szánt pénzt, fegyvert és propagandaanyagot.
Bár Helphand legvérmesebb reménye – a forradalom kirobbanása 1916-ban – nem vált valóra, ám számos javaslata valósággá vált. Mint például az antant hadianyag-segítségének legfontosabb átrakóhelyén, az arhangelszki kikötőben elkövetett szabotázsakciók. S ahogyan javasolta, a pétervári Putyilov-gyárban és Nyikolajevben sztrájkok robbantak ki. Amint azt a cári rendőrség feltételezte, a többhetes sztrájkot itt is a berlini forrásokból feltöltött sztrájkkassza tette lehetővé. Ulrich Brockdorff-Rantzau koppenhágai német követ a cár lemondását kikényszerítő 1917. februári forradalmat így kommentálta: „az elsők között dolgozott a most elért sikerért”.
Berlin a forradalmat követően már nemcsak a cári hatalmat megijesztő és különbékére kényszerítő mozgolódást várt a bolsevikoktól, hanem „járulékos kárként” elfogadhatónak tartotta a koalíciós kormányt megdöntő „proletár forradalmat” is. Pedig a németek fő vonalaiban tisztában voltak azzal, milyen kockázatokat jelentene Európa számára egy bolsevik Oroszország.
Lenin a februári forradalmat követően feltétlenül szeretett volna Svájcból Oroszországba utazni. Az antanthatalmak nem voltak érdekeltek hazatérésében, így egyetlen lehetőségként maradt Németország. Végül feladta a kalandos, inkognitóban történő hazatérési terveket – süketnéma svéd utazónak maszkíroztatását vagy a keleti front mögé szállítását repülőgéppel –, s még nagyobb kockázatot vállalva a császári kormány engedélyével Svédországon keresztül kívánt hazatérni. Miután Berlin elfogadta Lenin követeléseit – csak az összekötőjével tárgyalnak a németek, elismerik a 31 személyt szállító vagon területenkívüliségét, normál árú menetjegyért utaznak –, útra keltek. Erről a történelmi útról jegyezte meg később Winston Churchill, hogy Lenint úgy csempészték be Oroszországba, „mint egy pestisbacilust”. Trelleborgban, a svéd határon Helphand embere, Jakob Fürstenberg fogadta Lenint, s továbbította a haparandai határra. Az összeesküvők 1917. április 16-án éjjel érkeztek meg Pétervárra, Lenin azonnal meghirdette a – háborút tovább folytatni kívánó – ideiglenes kormány politikáját támadó híres „áprilisi téziseit”. Mint mondta, a honvédelem „kispolgári” fogalom és a „burzsoázia tömegeket becsapó trükkje”.
Lenin sikeresen bejutott Oroszországba. Teljesen kívánságaink szerint dolgozik – táviratozta Berlinbe 1917. április 17-én a német hírszerzés stockholmi rezidenciájának vezetője. Mint a dokumentumokból kiderül, Berlin támogatta a Pravda kiadását éppen úgy, mint az ideiglenes kormány ellen tüntetők megvásárlását.

A császári kormány 1917. július 5-i helyzetértékelésében így fogalmazott: „Lenin propagandamódszerei tűnnek a tömegeknél a legeredményesebbeknek.” Néhány nappal később a stockholmi nagykövet úgy látta, „nincs messze már az az idő, amikor a Lenin-csoport kormányra jut, és ezzel a béke… megvalósulna”. Nem véletlen, hogy Theobald von Bethmann-Hollweg kancellár és Paul von Hindenburg vezértábornagy lehetőségeikhez mérten támogatták Oroszország felbomlását. Forradalmárok százait engedték az orosz birodalomba, s felpörgették a propagandát is. A berlini pénzügyminisztérium röviddel Lenin Oroszországba érkezte előtt átutalt további ötmillió márkát a külügyminisztériumnak propagandacélokra.

Megérte a befektetés Berlin számára, hiszen mindössze egy hónappal az 1917. novemberi forradalmat követően, vagyis decemberben már a fegyverszünetről tárgyaltak Oroszország és a központi hatalmak képviselői. „A bolsevikok nagyszerű fickók, és eddig mindent szépen és jól csináltak”, írta naplójába Kurt Riezler, a kancellár bizalmasa, akinek nagy befolyása volt a német Oroszország-politikára.
A külügyminisztériumnak a Bad Kreuznach-i főhadiszálláson állomásozó összekötője a következőt táviratozta Berlinbe 1917. november 25-én: „A mostani pétervári kormány súlyos nehézségekkel küzd. A bankok megtagadnak tőle minden pénzügyi támogatást, amelyre a kormánynak szüksége lenne a lakosság és a hadsereg élelmezéséhez… Amennyiben sikerülne a szükséges pénzzel a nehézségeken úrrá lenniük és a jelszavaikat a lakosság és a nép körében keresztülvinni, akkor a fegyverszünet megkötéséig hatalmon maradhatnának. Ezt felismerte Lenin, és ezért hozzánk fordul… A hadvezetés kívánatosnak tartja, ha sikerülne a lenini kormány támogatása.” Rövid időn belül Riezler lejegyezhette, hogy a bolsevikokhoz „már eljutott a pénz”.
Megtették hatásukat a támogatások, valamint a keleti fronton 1918. február 18-án megindított Ökölcsapás hadművelet: március 3-án a bolsevikok aláírták a breszt-litovszki békét Németországgal és az Osztrák–Magyar Monarchiával. A hivatalos kapcsolatok felvételét követően, májusban a Moszkvában dolgozó német diplomaták jelezték, a bolsevikok rendkívül nehéz helyzetbe kerültek. Jelentős kenőpénzekkel sikerült elérniük, hogy a bolsevisták ne evezzenek az antant farvizére, fogalmazott Richard von Kühlmann külügyi államtitkár 1918. június 5-én.
„Sohasem volt megvásárolhatóbb a megvásárolható Oroszország”, összegezte tapasztalatait Wilhelm Graf von Mirbach moszkvai német nagykövet. Egyben figyelmeztetett: az antanthatalmak két kézzel szórják a pénzt, hogy ismét saját oldalukra csábítsák Oroszországot. Havi hárommillió márkára becsülte azt az összeget, amennyivel az antant befolyása ellensúlyozható.
A bolsevik terrorról érkező híradások álláspontja újragondolására késztették a berlini vezetést, ami abban is megnyilvánult, hogy mind nagyobb támogatást nyújtottak a fehéreknek, például a doni kozákok vagy a királypártiak is részesültek a német külügyminisztérium forrásaiból. 1918 nyarának romló kétoldalú kapcsolatait jelezte, hogy II. Vilmosnak nem sikerült megmentenie rokonát, II. Miklóst és német származású feleségét. A bolsevikok már megengedték maguknak azt a pimaszságot, hogy a cári család tagjainak szabadon bocsátását – 1918 szeptemberében, két hónappal kivégzésük után – ajánlották a bebörtönzött német kommunisták – mint Karl Liebknecht – kicseréléséért.
Ma már megállapítható, hogy a császári Németország anyagi és logisztikai segítsége nélkül aligha jutottak volna hatalomra Oroszországban az akkor törpe kisebbségben lévő bolsevikok. A furcsa szövetséget a közös ellenség tartotta egyben. Négy éven keresztül támogatta Berlin az orosz forradalmárokat pénzzel, lőszerrel és fegyverrel, így gyorsítva a cári birodalom, majd az ideiglenes kormány összeomlását. A dokumentumok szerint legalább 26 millió márkát – mai értéken mintegy 75 millió eurót – költött csak a berlini külügyminisztérium 1917 végéig az orosz katonai ellenállás megtörésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.