Egyre távolabb került a kanadai–román Gold Corporation társaság az erdélyi Verespatakra tervezett nagyszabású színesfém-beruházás megvalósításától. Románia szenátusa ugyanis hétfőn este megszavazta az Erdélyi-érchegységben fekvő település régészeti és természeti rezervátummá nyilvánításáról szóló törvénytervezetet. A Nagy-Románia Párt (PRM) szenátorai által beterjesztett jogszabály értelmében a rezervátumot három minisztérium – a művelődési, a belügyi és közigazgatási, valamint a mezőgazdasági – gondnoksága alá helyeznék, és olyan tudósokból álló grémium irányítaná, amely saját hatáskörben döntene a régióban kifejtett gazdasági és idegenforgalmi tevékenységek engedélyezéséről. A román kormány leszögezte: nem támogatja a törvénytervezetet, amelynek hatályba lépéséhez szükséges a képviselőház jóváhagyása is. Itt már minden bizonnyal nagyobb ellenállásba fog ütközni a kezdeményezés, az alsóház honatyái ugyanis nemrég visszautaltak az ipari szakbizottsághoz egy másik, a verespataki beruházást ugyancsak befolyásoló javaslatot, amely betiltaná Romániában a cián bányászatban való felhasználását. Az Eckstein-Kovács Péter, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és Gheorghe Funar, a PRM szenátora által előterjesztett törvénytervezetet a minap az ipari bizottság úgy módosította, hogy a ciánalapú technológiát csak környezeti katasztrófa bekövetkezte esetén tiltanák be a román hatóságok.
A Verespatakra aranybányát tervező Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) vállalat vezetősége érthető módon mindent elkövet annak érdekében, hogy a bukaresti parlament ne fogadja el az erdélyi beruházása szempontjából végzetesnek számító törvényt.
A cég nemrég pert indított Korodi Attila, a román kormány környezetvédelmi minisztere ellen amiatt, hogy a tárcavezető felfüggesztette a 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst kibányászását célzó projekt engedélyezési folyamatát. Korodi azután döntött így, hogy a román igazságszolgáltatás jogerősen érvénytelenítette az RMGC második településrendezési engedélyét is, és ennek nyomán a beruházónak elölről kell kezdenie a terv engedélyeztetési folyamatát. A bányanyitás tervét a kezdetek óta hevesen ellenzi a lakosság jelentős része és a magyarországi környezetvédelmi tárca is, a napokban pedig Románia számos európai parlamenti képviselője arra kérte a bukaresti parlamentet: fogadja el a ciántechnoló-giának a bányászatban történő alkalmazását betiltó jogszabályt.
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó