Mégsem vezetik be a nyakkendőadót

A kormány tegnap visszalépett a nyakkendőadó bevezetésétől. Egy nappal korábban még a kulturális tárca szakállamtitkára és a Nemzeti Kulturális Alap elnöke is a kormány által támogatott javaslatként beszélt arról a tervezetről, amely a szőnyegek, a felsőruházat, a férfiöltöny, a női kosztüm, az ing, a blúz, de még a nyakkendő után is 0,8 százalékos kulturális járulékot rótt volna ki.

2008. 05. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április közepe óta tárgyalja a parlament az új kulturális járulékok bevezetéséről szóló kormányzati elképzeléseket, az éles vitát kiváltó emelési tervekről leghamarabb három hét múlva döntenek a honatyák. Az már most biztosnak látszik, a kulturális járulék mértéke októbertől emelkedik és egyre többeket sújt majd. A napirendről ugyanis csak a nyakkendőadó terve került le tegnap, a fizetési kötelezettség kiterjesztése a bútorokra, az internetre és számos más termékkörre továbbra is napirenden van.
A javaslatcsomagot azért nyújtotta be a kulturális tárca, hogy a megemelt járulékokból pótolják a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) évi nyolcmilliárd forintos büdzséjét. Ahogy azt Hiller István oktatási és kulturális miniszter kifejtette: az elmúlt 15 évben megváltoztak a kulturális fogyasztói szokások, így a tárca ehhez szeretné igazítani a járulékköteles termékek és szolgáltatások körét. Az 1993-as törvényben eredetileg a kultúraromboló pornográf termékekre vetettek ki adót, azóta viszont egyre több termék került a giccsadó hatálya alá.
A tervek szerint a jövőben a bútorárakba épített kanapéadót is fizetnünk kell, a tervezet szerint ugyanis a bútorok számottevő kulturális tartalommal bírnak, az átlagosnál nagyobb formatervezés, design testesül meg bennük. Emiatt a 0,8 százalékos kulturális járulék kivetése indokolt a tárca szerint. – Szerintük a bútoripar ilyen indokolású továbbadóztatása mondvacsinált, a járulék kivetésének egyetlen igazi célja az adóbevételek növelése – írják tiltakozó közleményükben a Magyar Fagazdasági, Bútoripari és Épületasztalos-ipari Érdekösszefogás tagszervezetei.
*
Az üveg- és műanyag dísztárgyaink után ugyan eddig is adóztunk, az elképzelések szerint azonban a jövőben fizethetünk amiatt is, ha kerámia dísztárgyat, illetve bizsut, művirágot, bűvészkellékeket vásárolunk. Ezen termékeket az üvegtárgyak kulcsával, azaz három százalékkal terhelnék meg, amely a fogyasztói ár későbbi emelkedését jelenti. A termékek esetén ugyanis eddig is a gyártó vagy a forgalmazó, szolgáltatásoknál a szolgáltató, építmények esetén pedig a kivitelező fizettette meg a kulturális járulékot a termék vagy szolgáltatás árában.
A legnagyobb felháborodást eddig mégis az internetadó bevezetésének terve váltotta ki, amelyet a szolgáltatás kiépítésének és elérésének árába építve kellene a lakosságnak ezután nyögnie. A javaslat szerint valamennyi internet-hozzáférési szolgáltatás és mobil-adatátvitelből származó tevékenységek (WAP, MMS) árbevétele után 0,8 százalék kulturális járulék terhelné a távközlési cégeket, ami kétségkívül megjelenne az ügyfelek számláin.
Ez ellen a legnagyobb hazai alternatív távközlési vállalatokat tömörítő Alternatív Távközlési Szolgáltatók Egyesülete is tiltakozik, ahogy lapunknak fogalmaztak: a kulturális járulék internetszolgáltatásra való kiterjesztése abban a formában is elfogadhatatlan, ha a befizetett járulék ötven százalékát valamilyen formában a szektor visszakapná. Miközben a parlamentben egyre kisebb támogatást élvez az elképzelés, a kulturális tárca újabb ötleteket karolt fel. Az indítvány beterjesztői további tárgyalásokat kívánnak folytatni a szolgáltatókkal, s ugyan a gazdasági tárca elvileg nem támogatja az internetet terhelő kulturális járulék bevezetését, az SZDSZ álláspontja mégsem egyértelmű. Egy Kóka János által jegyzett módosító javaslat szerint a 0,8 százalékot nem, de a 0,7 százalékos járulék bevezetését már támogatnák.
A kulturális járulék körének és mértékének kiterjesztésére az ötletek nem apadnak. Schiffer János szocialista képviselő indítványa szerint ugyanis meg kellene sarcolni a fentieken kívül a szőnyegeket, a ruházati termékeket (ingek, blúzok, kosztümök, nyakkendők) is, mivel ezek a termékek is a dizájn révén komoly kulturális értéket képviselnek – tudta meg a Napi Gazdaság.
A gazdasági napilap tegnapi számában Schneider Márta, a kulturális tárca szakállamtitkára még azt nyilatkozta, hogy a kormány támogatja a javaslatot, mivel ezek a termékek „a dizájn révén” komoly kulturális értéket képviselnek. A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) elnöke, Harsányi László arról beszélt, a ruházati termékek adóztatásából 700-800 millió forintos pluszbevételt remélnek. Ezek után a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón Budai Bernadett már azt mondta, hogy a kabinet mégsem támogatja a javaslatot, és a kulturális minisztérium is hasonló közleményt adott ki. A többi megadóztatni tervezett termékcsoportról folytatódnak a tárgyalások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.