Balatonföldvár legszebb villái a Petőfi utcában találhatók. Zürichi rendszámú nyitott Jaguár megy előttem. Lassacskán tekeri a kormányt sofőrje. Ráérünk, gyönyörködünk. Mintha nem is Magyarországon lennénk. Az utcában két villa előtt is sepregető embereket látok, olyan tiszta a járdafront, hogy ha kánikula lenne, akár tükörtojást is süthetnénk rajta. Kezdjük a Sarolta-villával – ma városháza. „Ebben a villában élt és pihent nyaranta Rákosi Jenő (1842–1929) író, újságíró, az MTA tagja. Gyakran megfordult itt Rákosi Szidi drámai színésznő, Rákosi Viktor újságíró, számos művész és irodalmár. Később következik az utcában a Tulipános villa. Széchényi Imre feleségének tulajdonát Bajor Gizi vásárolta meg, aki nagyon szívesen pihent Földváron. Lassan az Eliette-villa elé gördülünk: Széchenyi Emil, majd Démusz Jenő egykori villája, ahol gyakran nyaralt Németh László, Illyés Gyula és Karády Katalin.
És most két elhanyagolt villaépület következik. A fák lombja kilóg a rozsdás, düledező kerítésen. Bent is gazos minden. Mintha évek óta nem járt volna itt senki. Az egyik sepregető férfi látja, hogy kiszállok az autóból, és fényképezni kezdek, átjön a túloldalról, s mondja. – Nemrég itt járt egy bácsi, és próbálta rendbe rakni a kertet. Előtte senki nem jött ide, hogy az elburjánzott növényeket kiszedje. Tudom én, hogy mit akarnak a tulajdonosok. Leamortizálni, majd olcsón eladni. És már a vevő is megvan rájuk. Ez olyan biztos, mint ahogyan mi itt vagyunk… Odamutat egy szép kastély felé, s suttogja. Mint az. Az is az államé volt, hagyták lerohadni, majd valami agrármérnökféle megvásárolta.
Pusztuló Széchenyi-örökség
Balatonföldvár a XIX. század végén a Széchenyi család birtokán alakult ki. Az alapítók gondos tervezés után láttak az üdülőtelep megépítéséhez: az árnyas parkok, tágas terek ma is komoly vonzerejét képezik a Balaton déli partján fekvő exkluzív településnek. Az első világháborút követően fokozódott az érdeklődés a tó iránt, a harmincas években úgyszólván divatba jött a Balaton, s Földvár a legkeresettebb üdülőhelyek egyike lett. A városban élők azóta is sokat tesznek azért, hogy a település megőrizze vonzerejét, számos fesztiváljuk, programsorozatuk, kikötőfejlesztésük mellett például már kétszer elnyerte az Európa legvirágosabb városa elismerést.
Érthető, hogy az elhanyagolt villáknak senki sem örül itt.
Mivel két állami tulajdonú balatonföldvári villa évek óta üresen áll és gazos, emiatt a napokban a Miniszterelnöki Hivatal Központi Szolgáltatási Főigazgatósághoz (KSZF) fordult Balatonföldvár polgármestere, Bezeréti Katalin. A villasor részét képező Korányi-kastélyt, valamint a Kulipintyóként emlegetett Széchenyi-villát az utóbbi három évben nem hasznosítják, környezetük, udvaruk rendkívül elhanyagolt, gazos. Míg a közterületek gesztenyefáit rendszeresen permetezik az aknázómoly miatt, a két villa udvarában álló fákat nem védik, így azok rendszeresen visszafertőzik az utcai fákat.
Tétovázó állam
A polgármester hangsúlyozta, hogy az önkormányzat szívesen átvenné vagy üzemeltetné az ingatlanokat, amelyekkel kapcsolatban nem tudható, mi az állami szándék, hiszen évek óta nem hirdették meg őket eladásra sem. Az MTI megkeresésére a Kormányszóvivői Iroda azt közölte, hogy az említett ingatlanok állapota nem elhanyagolt, hanem rendezett, annak ellenére, hogy jelenleg valóban üresen állnak. Az iroda tájékoztatása szerint a Korányi-kastélynak és a Széchenyi-villának korábban a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Gazdasági Hivatala, jelenleg pedig a KSZF a vagyonkezelője.
A villák a főigazgatóság portfóliójában az értékesítendő ingatlanok között szerepelnek. Egy tavalyi értékbecslés alapján a Korányi-kastély értéke csaknem 130 millió, a Széchenyi-villáé pedig több mint 99 millió forint. Jelenleg 34 balatoni ingatlan vagyonkezelését végzi a KSZF, közülük 11 tartós állami tulajdonban marad, 17 nem üzemelő és 5 üzemelő ingatlan értékesítését tervezik, egyet pedig cserére szánnak. A bevételt más ingatlanok fejlesztésére, korszerűsítésére szánják. Az ingatlanok üzemeltetését, a bezárt ingatlanok felügyeletét – kormányrendelet alapján – a Human-Jövő 2000 Kht. végzi – tudatta a Kormányszóvivői Iroda.
Fantomkastélyok
A Széchényi-villában gyakran gyerekeskedett Széchényi Zsigmond (1898–1967) író, Afrika-vadász, a román stílusú Korányi-kastély tulajdonosa pedig Korányi Frigyes nemzetközi hírű belgyógyászprofesszor volt. Az ingatlanok mint minőségi üdülők számos nemzetközi és magyar turisztikai hírportál ajánlatában szerepelnek, ám a recepció telefonszámát hiába csörgetem, azt „érthető módon” nem veszi fel senki sem.
Az elhanyagolt kastélyok vagyonkezelője, a Miniszterelnöki Hivatal Központi Szolgáltatási Főigazgatóság Üdülési és Oktatásszervezési Igazgatósága internetes honlapján a következőket írja. „Igazgatóságunk 2000 januárjában kezdte működését azzal a céllal, hogy kialakítsa és biztosítsa a központi közigazgatási szervek dolgozói részére az egyenlő hozzáférést az üdüléshez, pihenéshez, rekreációhoz, és magas színvonalú körülményeket biztosítson a képzések szervezéséhez. Széles körű kínálattal várjuk vendégeinket az ország különböző pontjain elhelyezkedő hoteljeinkben. Hálózatunkat folyamatosan bővítjük. Elsődleges feladatunk a központi közigazgatásban dolgozó köztisztviselők, közalkalmazottak és közszolgálati jogviszonyban foglalkoztatott fizikai alkalmazottak, valamint hozzátartozóik üdültetésének, pihenőidejük eltöltésének, valamint a továbbképzések, oktatások, egyéb rendezvények feltételeinek biztosítása. Szabad kapacitásaink terhére nyitottak vagyunk teljes körű vendégfogadásra, várjuk új partnerek érdeklődését.” A vagyonkezelő honlapján a „hálózatbővítés” jegyében tengerparti és egzotikus üdüléseket is ajánlanak Bali szigetére, Bangkokba, s welnessprogramokat Horvátországban: Isztrián, Dalmáciában s Olaszországban is.
A lepusztult állapotba kerülő balatonföldvári villákért pedig jószívű vásárlóként csak jelentkezik valaki.
Belső árulás
