Gyenesei István önkormányzati miniszter közölte: jelenleg tart a felmérés arról, hol van szükség a berendezésekre, amelyeket közbeszerzési eljárással vásárolnak meg. A cél az, hogy a kiemelt fizikai terhelés alatt álló sportolók felkészülésénél mindig legyen olyan ember, aki tudja kezelni ezeket a készülékeket. Ezért a sportszövetségeknek vállalniuk kell, hogy kitaníttatják a sportolókat az életmentő készülékek használatára – olvasható az önkormányzati tárca közleményében. Azt azonban még most sem tudni, pontosan hányan kapnak majd ilyen képzést, s milyen forrásból.
A szakemberek felvetik azt is, hogy a defibrillátor alkalmazása csak az egyik lehetőség az újraélesztésnél, annak használatára nincs is mindig szükség.
Fontos az is, hogy legyenek olyan laikusok, akik képesek az újraélesztés mielőbbi megkezdésére, többek között a mellkasnyomásra. Ezért immár sokadszorra felvetik, hogy az iskolai oktatás részévé kellene tenni az elsősegélynyújtást. Azt azonban minden szakember elengedhetetlennek tartja, hogy a bajba kerültekhez a lehető leghamarabb érkezzen meg a megfelelő felszereltségű mentőautó.
Mint ismert: az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) Központi Rohamcsoportjának tagjai hétvégén nyílt levelet tettek közé, amelyben felháborodásuknak adtak hangot, amiért Kolonics edzője szakszerűtlenséggel vádolta meg őket.
*
A tréner azt állította: késve, csak 37 perc elteltével érkeztek meg a sportolóhoz a mentősök. Először senkivel sem tudtak kapcsolatba lépni a 112-es segélyhívón, majd azt a választ kapták, hogy nincs megfelelő felszereltségű autó a közelben.
A nyílt levélben a mentősök cáfolják az edző állításait, s mint mondják: 20 perc alatt kiérkeztek, s szakszerűen próbálták megmenteni az olimpikon életét. A mentősök arra is felszólították Ludasit, hogy vádaskodás helyett inkább beszéljen a Kolonics testén talált tapaszokról. Ez felháborodást is okozott, sokan úgy vélték: ezzel egyértelmű doppingvádat fogalmaztak meg. Így utóbb a nyílt levél megfogalmazói is finomítottak. Csonka Rita mentőorvos, a rohamcsoport képviselője úgy nyilatkozott: „Mi csak azt kérdeztük, hogy erről miért nem beszélt Ludasi Róbert, nem állítottunk semmit.” A tapaszokkal kapcsolatos felvetésre a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a Magyar Kajak-Kenu Szövetség is válaszolt tegnap. Eszerint olyan tapaszokról volt szó, amelyeket előzetesen a MOB bevizsgáltatott, beszerzésüket támogatta. A tapaszokban lévő szer az izomzat elfáradását késlelteti. A MOB szerint Kolonics edzéseken és versenyeken évek óta használta a tapaszokat, amelyek kereskedelmi forgalomban kaphatók, és tiltott szert nem tartalmaznak, nem károsak az emberi szervezetre. Hasonló, hivatalos véleményt adott ki a Doppingellenes Világügynökség és az amerikai doppingellenes ügynökség is.
A Fidesz arra kéri a kormányt: biztosítsák a magyar emberek adóforintjaiból, hogy 15 percen belül mindenhova kiérhessen a mentő. – Romlottak a munkakörülmények, csökkent a létszám, és szűkült az a szolgáltatás, amit ma a magyar mentők nyújtani képesek – kifogásolta a fideszes Horváth Zsolt. Leszögezte: mindez nem az ő hibájuk, hanem azoké, akik a források felett rendelkeznek, és nem teszik lehetővé, hogy az OMSZ szakmai képességeinek és tudásának megfelelően teljesítsen. Közölte: az országban 26 olyan térség van, ahol esély sincs arra, hogy 15 percen belül helyszínre érkezzen egy életmentő jármű.
Az egészségügyi tárca szerint az elmúlt négy évben a kormány csaknem hétmilliárdot fordított a mentőszolgálat fejlesztésére. A tárca szerint a Fidesz egy kiváló olimpikon tragikus halálából próbál politikai tőkét kovácsolni.
Döbbenetes sérülés, kómába került a Győrben nagy sikert arató sportoló
