A hűséges gondnok

2008. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Finnország és Magyarország mindig is szoros kapcsolatban állt egymással, a hidegháború vége és Magyarország EU-tagsága pedig új lendületet adtak az együttműködésnek. A finn vállalatok már mintegy egymilliárd eurót fektettek be Magyarországon, és a Nokia legnagyobb telefongyára is Magyarország és Szlovákia határán épült fel. A két ország közötti kapcsolat nem nélkülözi azonban a drámai fordulatokat sem. A téli háború (1939– 1940) alatt a finn nagykövetség segítségével toboroztak egy önkéntes zászlóaljat Magyarországon, amelynek tagjai végül kalandos úton, a svéd–finn határon elhelyezkedő Tornión keresztül jutottak el Finnországba, ahol Lapuában képezték ki őket. A háború azonban véget ért, mielőtt a zászlóaljat ténylegesen bevetették volna. Sokan nem tudják azt sem, hogy a téli háború idején az orvostudományi Nobel-díjat elnyert Szent-Györgyi Albert Finnország javára lemondott a díj teljes összegéről. A történelem viharai sodorták el Tömör Ferencet, a háború áldozatává vált nagy finnbarátot.
Tömör Ferenc 1934–1944 között, azaz fennállásának első évtizede alatt a finn nagykövetség gondnokaként tevékenykedett. Sorsa tragikus volt, mivel 1945-ben, Budapest ostroma alatt meghalt. Tömör nem volt hajlandó elhagyni azt az épületet, amelyet 35 éven át szolgált. Először 25 évig a korábbi tulajdonos Wenckheim gróf, majd 1934-től tíz évig a finn állam alkalmazásában. 1944 őszén a követség többi alkalmazottját evakuálták, de a Finnországhoz és a finnekhez mélyen ragaszkodó Tömör mégis itt maradt, hogy védje az épületet és az ott lévő vagyont. Életének legsötétebb pillanatai közé tartozhatott, amikor 1944. karácsony este a nyilasok Tömör ellenkezése ellenére zsidó menekülteket keresve betörtek a házba, és minden mozdíthatót magukkal vittek. A budapesti harcok vége felé, amikor a házat a német katonák vették birtokukba, az épületet bombatalálat érte, és ekkor halt meg Tömör Ferenc is.
A nagykövetség első épületének története szintén érdemes lenne a kutatásra, mivel eredetileg Wenckheim gróf fiának szerencsejáték-adósságai miatt került a finn
állam birtokába. A gróf ajánlására Tömör Ferenc tovább folytatta szolgálatát a háznál, és az 1934– 1940 között finn nagykövetként tevékenykedő Onni Talas is meghatottan emlékezett meg Tömör Ferencről, jellemző esetként említve meg, hogy a gondnok hogyan fedezte fel, hogy a kokszkereskedő be akarta csapni a nagykövetséget, így védelmezve az állam szűkös vagyonát.

A szerző történész

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.