Rövidesen eldől, megépülhet-e az Európát Afrikával összekötő tengeri alagút a Gibraltári-szorosban – adta hírül a BBC. Miként megírtuk, az átkelőt Spanyolország és Marokkó között 2025-ben adnák át. Az eredeti elképzelések szerint az építkezésnek már az idén el kellett volna kezdődnie, de a technikai nehézségek miatt legkorábban jövőre indulhat a munka. A megvalósíthatósági tanulmány elkészítésével megbízott svájci mérnökgárda azt ígérte, hamarosan választ ad a kérdésre, hogyan oldhatók meg a szóban forgó gondok.
Angel Aparicio, a vállalkozás
koordinálásáért felelős spanyol kormányügynökség elnöke elmondta, neki még nem világos, hogyan küzdhetők le a talaj adottsá-gaiból fakadó nehézségek. A köves, agyagos tengerfenék nem elég tömör, ezért nagyon nehéz feladatnak látszik utat vágni benne. A 40 kilométer hosszú alagutat 300 méter mélyen kell kialakítani, s a tervezett létesítmény fölött hullámzó víz óriási nyomása is nagy kihívást jelent a mérnököknek. Ráadásul a kontinenseket összekötő átkelő földrengésveszélyes területen halad át, s ez is bonyolult műszaki megoldásokat igényel. A sokasodó gondok miatt a várható kiadások egyre nőnek. Kezdetben ötmilliárd dollárra becsülték a költségeket, ma már legalább nyolcmilliárddal (1152 milliárd forinttal) számolnak.
A spanyol és a marokkói kormány húsz éve tárgyal az ambiciózus tervről, amely ha megvalósul, akkor valójában három csőalagúttal köti majd össze a fejlett világgal a legszegényebb kontinenst. Kettő az utasok szállítását, a harmadik az áruforgalmat szolgálja. A projektet támogatja az Európai Unió, és a Világbank is hozzájárulhat a kiadások finanszírozásához.
Rejtélyes üzenetet osztott meg Orbán Viktor
