Hejce katolikus temploma

Ludwig Emil
2008. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kissé távolabb a Hernád völgyétől, három kilométernyi emelkedő bekötőút végén, a 784 méter magasságú Gergely-hegy nyugati lábánál található Hejce. Az eddig sorra látogatott, régi, becses műemlékeket őrző, de gazdátlanul tengődő, jövő nélküli falvak után felüdülés megérkezni erre a településre. Hosszú, lejtős főutcája mentén meredek, kikövezett bukókkal és lépcsőkkel csendesített árokban csordogál a Szerencs-patak. Vize zivatarkor, hirtelen hóolvadáskor a sokszorosára képes duzzadni, nem ok nélkül épültek az utcákat összekötő formás kőhidak méterekkel a mederfenék szintje fölé. A patak nyugati partján kellemes, árnyas parkban, kényelmes faragott padokon, asztal mellett, karakteres faszobrok és barátságos helybeliek társaságában kortyolhatjuk az italunkat. Ez az első hely a környéken, ahol nem kell folyton lesnünk az autót: megvan-e még?
A hosszú utca túloldalán magas kőfal mögött magasodik a kétemeletes barokk kastély. Középkori alapokra emeltette gróf Eszterházy Károly egri püspök 1783-ban. Az építkezés történelmi előzménye, hogy Hejce – régebben: Héce – falu a Szent István király által 1009-ben alapított egri püspökség birtoka volt, amit IV. Béla király 1261-ben kelt oklevele megerősített. 1323-ban a község Szent János-eklézsiáját említik, amely tíz évvel később szerepel a tizedlistán. Az ügyesen gazdálkodó-kereskedő település az egri várat élelemmel, borral ellátó fontos hely volt a XV–XVI. században; mezővárosi rangot nyert az 1600-as években, a Rákócziak idejében védművekkel látták el. A regéci várbirtokhoz tartozott, majd 1711 után a kassai katolikus szeminárium lett a földesura. 1804-től az egri egyházmegyéből kiszakított kassai püspökség vette tulajdonába, elöljárói nyári rezidenciának rendezték be a kastélyt. Az egyház az 1800-as években népiskolát és kisdedóvót alapított és tartott fenn Hejcén. Trianon után, majd 1944-ben ide költöztek a Kassáról menekülni kényszerült megyés püspökök, a kastély az 1950-es évektől idős papok és szerzetes atyák otthona.
A falu felső részét máig Csehországnak hívják a helyiek, a hagyomány szerint Giskra huszitái költöztek a településre az 1440-es években. Most is gyakori a Cseh, Vencel és más szláv nevű lakos Hejcén.
Lőréses kőfallal kerített, régi temploma is a felvég közelében, tágas térség közepén található. Kívülről tisztán késő barokk stílusú küllemét az Eszterházy-féle teljes renováláskor kapta az 1780-as években, azonban a belseje megőrizte gótikus jellegét. A keletelt szentélyt és a hajót a XV. századra jellemző szabályos, csúcsíves, bordás keresztboltozat fedi. Ritkán fordult elő ilyen tervszerű átépítésnél, hogy megtartották a régi boltozatot.
A templomerőd mögötti füves parkban további, fából készült szobrok, művészien megfaragott emlékoszlopok, gyermekjátékok láthatók. Szemét, rendetlenség sehol. Elgondolkodtató, miért e szembetűnő különbség a Hernád mentén sorakozó falvak és a tőlük alig órányi gyalogútra lévő Hejce faluképe, lakóinak életmódja között. A kis zsákfalu népe is fogyatkozik, alig háromszázan élnek itt. Munkahely sincs több, mint Göncön, Vizsolyban, Rakacaszenden vagy Felsőregmecen. Mégis e falu házai szépek, gondozottak, az utcák, parkok, kertek tiszták, virágosak. Építőanyagot, tűzifát tárolnak közterületen, s a falu határában lezuhant szlovák repülőgép áldozatainak akkora réz emlékszobrot készítettek, amennyi rezet egész Borsod megyében nem találni. Vajon nem a település vallási kötődése, lakóinak katolikus neveltetése rejlik a különbség mögött? Magyarországon az új keletű etnikai problémákkal leginkább sújtott vidékek és települések – az Ormánságtól a Tiszahátig, Hevestől a Hegyközig, a Sajó, Bódva, Hernád menti falvak, az egész Cserehát – régi lakossága református vallású. Az 1930-as években a protestáns falvak lakói kezdték el a „gazdasági születésszabályozást”, az egykézést a családi birtok, vagyon egyben tartása okán. Az eredmény mindenütt: elnéptelenedés, elöregedés, menekülés, s végül a bűnügyi rovatok napi hírei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.