idezojelek

A bukás

LANGY ESŐK JÖNNEK – Feltehetően nincs visszaút Zelenszkij számára, de félő, hogy a drámának ez csak az első felvonása volt.

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente
Cikk kép: undefined

A napokban kiderült, hogy Ukrajna egy nagy színház, és színész benne minden férfi és nő, de leginkább Volodimir Zelenszkij az, aki ezt egyébként el is ismeri. Sose volt kérdéses, hogy a showbusiness világából érkezett komédiás egy előadás részeként fogja fel az életet, megszólalásai mindig ezt mutatták. A média és a világdiplomácia pedig szépen húzta a talpalávalót, segítette az imázs kialakítását. Ez egy tudományág a médiában, hogyan lehet marketingelni egy háborút, egy embert, egy politikust. Cikkek tömegei születtek arról, hogy Zelenszkij az új Churchill, a bölcs és a többieknél távolabbra látó háborús vezető, s aki nem támogatja őt, az az agresszor Oroszország szekértolója. 

Zelenszkij minden fórumon katonai ruhában jelent meg, jelezvén állandó készültségét, figyelmeztetve országa súlyos helyzetére. Amikor valamilyen nemzetközi eseményen akár személyesen, akár videóhívásban megjelent, a résztvevők felállva tapsoltak, ezzel is jelezve, hogy készek maguk is fegyverrel és pénzzel támogatni Ukrajnát, amely közös harcot vív a demokráciáért és a szabadságért.

 Az imázsgyáros gépezetet maximumra állították, Zelenszkij pedig már életében kicsit a szentek közé emelkedett.

Aztán a legitimációját már rég elveszített, megtépázott ukrán parlament elfogadta azt a törvényt, amelynek értelmében a független – egy háborús országban ez persze a helyén kezelendő – korrupcióellenes ügyészség bekerül a kormányzat alá. Nagyon leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy a kormány maga dönti el, korrupt-e vagy sem. Mivel ez a lépés gyakorlatilag szabadrablást engedélyez a hatalomnak, az emberek utcára vonultak, tiltakozva a döntés ellen. 

Valójában Ukrajna mindig a korrupció melegágya volt, amióta a nagyhatalmak úgy döntöttek, hogy ütközőzónaként használják fel az Oroszország és a NATO közötti területet. Egy ilyen államnak nem szabad fejlődnie, mert akkor a pénzből fegyver lesz meg befolyás, a virágzó városok és bivalyerős gazdaság önálló gondolatokra csábítja a helyieket, vagyis a legjobb, ha a bűnözők még időben lenyírják a birkák gyapját. Ugyanezt csinálják Moldovában és Boszniában is, több-kevesebb sikerrel. 

Ukrajna viszont ezzel a lépéssel elveszítette a világ felé mutatott mosolygós képet. Mert hiába minden imázsépítés, ha a rideg valóság azt mutatja, hogy a háborús Ukrajna vezetése önkényesen viselkedik, a lakosság egyáltalán nem érzi magában a honvédő tüzet, a központi rablás pedig ma nagyobb, mint korábban volt.

Meglepő módon az imázsgyárosok beszüntették a tevékenységüket. Olyan cikkek születtek nyugati szerzőktől, amelyek szerint Zelenszkijnek távoznia kellene a hatalomból. Megpedzegették, hogy Zelenszkij utódja is meglehet a londoni nagykövet személyében, és Amerika leteheti az elnököt a székből. 

Nyugati vezetők bírálták a korrupcióellenes ügyészség hatalmának megszüntetését, személyi következményeket latolgatva. Ez néhány nap leforgása alatt történt. Véletlen volna? Aligha. A nagy manipulátor valahol egy ismeretlen helyen úgy döntött, az eredeti terv valószínűleg nem kivitelezhető, a teleregénybe fordulatot kell csempészni. 

Ha viszont Amerika valóban képes arra, hogy az ukrán elnököt elmozdítsa, akkor vajon mennyire tekinthető Ukrajna független államnak? Az uniós vezetők és itthoni baloldali-liberális szolgálóik miként folytatják az ukrán EU-csatlakozás szorgalmazását? 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E logika alapján elképzelhető, hogy Zelenszkijnek valóban távoznia kell, a szükséges zenekar tust húz, a színész pedig meghajol a közönség előtt és bevonul a függöny mögé, örökre. Ukrajna pedig hirtelen demokratikussá válik, s az eddigi elnök önkényúrként marad meg a kollektív emlékezetben? Sok sebből vérzik ez a forgatókönyv, talán maguk a szerzők se tudják, merre lehet folytatni ezt a pokoli valóságshow-t. Zelenszkij persze feláldozható, s mint színész el is tudja játszani a bukást, feltehetően hajlandó is erre, talán a szerződésében is benne van ez a kitétel.

Ukrajna azonban nem áldozható fel, legalábbis még nem. Ukrajnában annyi befektetést hajtottak végre az elmúlt években, hogy azt nem hagyják veszni. 

Aggasztó nézni, hogy az uniós vezetők mennyire későn reagálnak az eseményekre, s egy sincs közöttük, aki képes lenne egyetlen lépéssel előbbre gondolni, mint a többiek. Mindig csak reagál mindenki, aki Brüsszelben sündörög. Aki kilóg ebből a sorból, az pont a magyar miniszterelnök, de neki csakis a bírálat és a háborgás jut, mert nem hajbókolt Zelenszkij előtt,

 s nem tapsolt együtt ütemesen, mikor az ukrán elnök feje megjelent a kivetítőn. Feltehetően nincs visszaút Zelenszkij számára, de félő, hogy a drámának ez csak az első felvonása volt, a szünet után folytatja mindenki. Új szereplőkkel.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

A bukás

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

A tények a magyar egészségügyről

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Aktivizálódik a nemzeti tábor

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

„Te, András, jól fizet a Zelenszkij?”

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.