Két egyenjogú állam, két egyenjogú közösség – ennek az elvnek kell meghatározónak lennie a ciprusi kérdés megoldásában, amelyet az ENSZ égisze alatt kell véghezvinni, a megosztott földközi-tengeri sziget realitásainak figyelembevételével. Legalábbis így vélekedett a hét végén Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök és Mehmet Ali Talat, az egyedül Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság elnöke. Erdogan és Talat reményét fejezte ki szombaton Nicosiában (török nevén Lefkosa) tartott közös sajtóértekezletén, hogy a július 25-re kitűzött ciprusi görög–török csúcstalálkozó az átfogó közvetlen tárgyalások kezdetét fogja jelenteni.
2004-ben holtpontra jutottak az újraegyesítési törekvések, amikor a ciprusi görögök népszavazáson elvetették Kofi Annan korábbi ENSZ-főtitkár újraegyesítési tervét. Dimítrisz Hrisztofiasz jelenlegi ciprusi görög elnök februári megválasztása után ismét lendületet vett a folyamat; Hrisztofiasz és Talat megegyezett márciusban, hogy az ENSZ égisze alatt újraindítják a tárgyalásokat a sziget újraegyesítéséről.
Erdogan azért érkezett az Észak-ciprusi Török Köztársaságba, hogy részt vegyen a török katonai erők 1974-es intervenciójának évfordulóján rendezendő ünnepségeken. A görögök szerint ez nem segíti elő a tárgyalásokat.
Rejtélyes üzenetet osztott meg Orbán Viktor
