Kijev több támogatást vár

Euroatlanti integrációs törekvéseinek az eddiginél határozottabb támogatását várja Kijev a ma az ukrán fővárosba érkező német kancellártól. Az ukrán NATO-tagságot illetően azonban nem módosult Berlin elutasító álláspontja, s Angela Merkelt mostani tárgyalásain is elsősorban az energiatran-zit biztonsága érdekli.

2008. 07. 31. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna fővárosában azt remélik, hogy a német kancellár tárgyalásainak középpontjában az ukrán NATO-tagság lesz. Az ukrán törekvések talán legelkötelezettebb támogatójának számító Lengyelország diplomáciai köreiben azonban úgy látják, Berlin álláspontja az áprilisi NATO-csúcs óta nem változott, s Párizzsal egyetemben Kijev közelítésének legfőbb ellenzője. Elemzők így valószínűsítik, hogy Ukrajna a kijevi várakozásokkal ellentétben decemberben sem csatlakozhat a cselekvési akciótervhez (MAP). Ukrán atlantista körökben ugyanakkor féltékenykedve szemlélik, hogy az utóbbi időben a figyelem elsősorban Grúziára irányul. Még Németországé is, amely rendezési tervvel állt elő a grúz–abház konfliktus megoldására. Tbiliszi viszonylagos felértékelődése egyértelműen az alternatív energiaszállítási útvonalak biztonságával magyarázható. Ukrajna is e szempontból érdekli ma elsősorban Nyugat-Európát, s 2,5 milliárd dollárt biztosítana a gáztranzit infrastruktúrájának rekonstrukciójára. A belépést a NATO-tagság előszobájába két indokkal utasítják el. Az első az ukrán belpolitikai helyzet kiszámíthatatlansága, míg a második az, hogy a lakosság határozott többsége a masszív propagandakampány ellenére is elutasítja a csatlakozást. Merkel ezért a belpolitikai helyzetről is alaposan tájékozódni kíván,
s külön találkozik a három legfontosabb politikai erőközpont vezetőjével, Viktor Juscsenko elnökkel,
Julija Timosenko kormányfővel és Viktor Janukoviccsal, az ellenzéki Régiók Pártjának vezetőjével. Ukrán politológusok szerint azonban igazán határozott atlantista álláspontot közülük csupán az államfő képvisel.

Nemzeterősítő ötletek. A Krím autonóm státusának megszüntetését követeli az államfőtől a bukovinai nacionalista blokk. A hat pártból álló nyugat-ukrajnai szövetség mindezt a minapi NATO–ukrán közös hadgyakorlattal szembeni krími tiltakozással indokolja, hozzátéve, hogy ez a lépés erősítené Ukrajna területi egységét is. Egy másik nemzeti radikális szervezet, a Testvériség az ukrán nyelv és kultúra erősítése érdekében állt elő sajátos javaslattal. Enyhítenék az elítéltek büntetését, ha megtanulják az ukrán himnuszt és tíz népdalt, az ukrán nyelvvizsga pedig már amnesztiát érne. A nemzeti törekvéseket leginkább felkaroló államfő e javaslatokra nem reagált, ugyan-akkor a napokban elkötelezettségét bizonyítandó nemzeti zászlót és emlékművet avatott a Kárpátok legmagasabb pontján. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.