Növekvő pesszimizmus az országban

Nem reménykedik a magyar gazdaság és saját anyagi helyzetének javulásában a közel-jövőt tekintve a hazai lakosság és a vállalkozások többsége. Ezt állapította meg szinte egybehangzóan az utóbbi napokban megjelent összes elemzés. Az emberek a száguldó inflációtól és a munkahelyek számának csökkenésétől tartanak leginkább.

2008. 07. 31. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Honfitársaink alig egyötöde számít életszínvonalának emelkedésére az elkövetkezendő esztendőben, az ország gazdasági helyzetének javulását pedig mindössze öt százalék reméli – olvasható az Eurobarométer legutóbbi felméréséből, amit a Bruxinfo.hu is közölt. A magyarok szinte az összes fő kérdésben Európa pesszimistáivá váltak: a legnagyobb mértékben nálunk tart a lakosság állása elvesztésétől és a drágulástól. A rendkívül negatív gazdasági várakozásokat jelzi, hogy a felmérésben a megkérdezettek 79 százaléka vélte úgy, hogy a dolgok nem mennek jó irányban – összehasonlításképpen az uniós átlag ebben a vonatkozásban 45 százalék volt. Visszaesett az Európai Unióban reménykedők aránya is a fél évvel ezelőtti mérésekhez képest: nálunk a lakosság kevesebb mint egyharmada tekinti csak jó dolognak az uniós tagságot. Feltűnő a különbség az uniós és a magyar eredmények között a bizalmi mutatókban is. Nálunk különösen alacsony – mindössze 15 százalék – azok aránya, akik megbíznak a saját kormányukban, összehasonlításképpen ez az EU-s átlag felét sem éri el.
Az Eurobarométerhez hasonlóan a Kopint-Tárki gazdaságkutató intézet szerint is erősen romlott a közeljövő megítélése Magyarországon, megközelítette a Gyurcsány-csomag bevezetése utáni mélypontot. A lakosság most sokkal roszszabbnak látja a saját anyagi helyzetének alakulását, mint korábban, és a jelent is ugyanolyan kedvezőtlennek értékeli, mint a jövőt – olvasható a Kopint-Tárki konjunktúrajelentésében. Eszerint továbbra is jellemző, hogy az ország gazdasági helyzetét még a sajátjánál is rosszabbnak ítéli meg a lakosság.
A közhangulat alakulása a megszorítások utáni hullámvölgy után csak alig mutatott javulást, a második negyedéves adatok pedig ismét lejtmenetet hoztak.
A bizalomvesztést tükrözi a GfK Hungária piackutató intézet fogyasztói bizalmi mutatója is: eszerint csökkent azoknak a száma, akik tartós fogyasztási cikkeket szeretnének vásárolni, míg a háztartások saját pénzügyi helyzetének megítélése egy helyben toporog. A felmérés szerint az ország teljesítményével kapcsolatos lakossági remények is egyre halványabbak. A legtöbben az inflációtól tartanak: a válaszadók többsége úgy érzi, hogy keresete nem tart lépést a drágulásokkal, és mindössze hét százalékuk számít a reálbérek emelkedésére. A gazdálkodási környezet bizonytalanságáról és a magyar gazdaságba vetett hit további mérséklődéséről ír a GKI legfrissebb üzleti környezeti felmérése is. Eszerint főként a kis- és közepes vállalkozások és az állami cégeknél dolgozók félnek a politikai bizonytalanságból adódó kiszámíthatatlanságtól. Az üzleti index 34 százalékra süllyedt a GKI adatai szerint, amely már csak egy hajszállal tér el a 2006-os mélyponttól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.