Csökkent a hazai építőipar termelésének nagyságrendje: a májusi adatok 7,8 százalékos mérséklődést mutatnak az egy évvel korábban regisztrált tényekhez képest – állapította meg a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A hónapok munkanapjainak számát is figyelembe véve a csökkenés mértéke 6,7 százalék. A KSH felmérése szerint 2008 áprilisához képest májusban kerek egy százalékkal redukálódott az építőipar termelése.
A statisztikai hivatal kimutatásában rögzíti: majd egyötödével kevesebb szerkezetkész épületet és építményt húztak fel idén májusban, mint 2007 ötödik hónapjában. A kisebb súlyú befejeződött építések nagyságrendje 30,5 százalékkal csökkent. Megnőtt viszont az épületgépészeti szerelések volumene. Ez a szegmens 24,2 százalékos bővülést könyvelhetett el a vizsgált időszakban.
A KSH felmérése szerint az építőipar májusi visszaesése megfigyelhető volt mind az épületek, mind az építmények ágazatában. Előbbi csoportba mások mellett a lakások, az ipari és a kereskedelmi egységek tartoznak, míg utóbbiba többek közt az utak, hidak építése, a vasútvonalak kialakítása és a vezetékek fektetése sorolható. Az épületek létrehozásának nagyságrendje 8,5 százalékkal, az építmények építése 6,9 százalékkal csökkent az előző év májusához mérve – állapította meg a statisztikai hivatal. Az idei esztendő első öt hónapjában 11,3 százalékkal kevesebb épületet alakítottak ki, a létrehozott építmények aránya 13,1 százalékkal apadt. A statisztikai hivatal e két értékből számította ki az építőipar teljesítményének idén májusig mért 12,1 százalékos mérséklődését. A 2008 áprilisához viszonyítva a KSH közölte: a szezonális szempontokat és a két hónap munkanapjainak számát figyelembe véve, májusban az épületek építése 2,9 növekedést, míg az építmények kialakítása 5,4 százalékos csökkenést mutatott.
Az építőipari vállalkozások szerződésállományának nagyságrendje május végén 36 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Ezen belül az épületek felhúzására vonatkozó megállapodások értékében 32,1 százalékos, a más építmények kialakítását célzó szerződések nagyságrendjében 39,2 százalékos csökkenést mért a KSH. Az év első öt hónapjában kötött megállapodások 14,5 százalékkal kisebb értékről szóltak, mint a korábbi év azonos időszakának egyezségei. Ezen belül az építmények létrehozásáról szóló szerződések nagyságrendje 11,3 százalékkal nőtt, köszönhetően az autópálya-építkezéseknek.
A bukás
