Szlovák mozisiker a Bathory-film

A Juraj Jakubisko rendezte Bathory című történelmi dráma a legdrágább szlovák és közép-európai film címe után a független szlovák filmtörténelem legsikeresebb produkciója is lett – számolt be a távirati iroda. A július 10-i premier utáni első hétvégén mintegy harminchatezren voltak kíváncsiak a műre, ami az amerikai Mátrix után a legnagyobb első hétvégés mozisiker Szlovákiában.

Tölgyesi Gábor
2008. 07. 31. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vérgrófnőnek és vámpírkirálynőnek is aposztrofálták Báthory Erzsébetet. A mai Szlovákia területén fekvő csejtei vár úrnője, gróf Nádasdy Ferenc özvegye a legenda szerint hatszáz szűzleányt mészároltatott le azért, hogy a vérükben fürödjön. A XVI–XVII. század fordulóján élt magyar grófnő a szlovák köztudatban a legismertebb magyar történelmi alak, személyét az idők során gyakran magyarellenes hangulatkeltésre használták – írja a Múlt-kor történelmi portál Juraj Jakubisko filmje, a Bathory kapcsán.
Az internetes lap emlékeztet: a szlovák rendezőt az Ezeréves méh című filmjéért magyarellenességgel vádolták, amiért a Peter Jaros regényéből készült, a Budapestet felépítő szorgalmas szlovákok nehéz sorsát bemutató játékfilmjében előnytelenül ábrázolta egy költött magyar arisztokrata figuráját, így áttételesen bírálva a Magyar Királyság nemzetiségi politikáját.
A hitelességében erősen megkérdőjelezhető drakulanő-történet nagy hatással volt a szlovákok történelmi tudatára, általános magyarságképére is, jóllehet, a magyar művelődéstörténet korábbi évszázadaiban is jelen volt, és ma is él a Báthory Erzsébet alakját megosztó szemlélet. A szlovák cselédlányok testéből felfakadó vérpatak legendáját cáfoló történészek a jezsuita szerzetes, Túróczi László „kézenfekvő érvelésére” is gyakran hivatkoznak, aki 1729-ben írott tanmeséjében a legendát cáfoló szándékkal vetette fel, hogy az emberi vér gyorsan alvad, ennélfogva fürdésre igencsak alkalmatlan. Bár a Báthory Erzsébet ellen felhozott egykori vádakat sosem bizonyították, őt börtönbe vetették, a legendája pedig tovább élt.
Jakubisko úgy nyilatkozott, hogy filmjével a véreskezű gyilkos imázsától akarja megszabadítani a történelmi figurát. A források alapján okos és művelt asszonynak ismerte meg a rendező, aki szerint tragédiáját a vagyonára törő intrikusok rágalmazása okozta – írja a távirati iroda, amely legutóbb arról adott hírt, hogy a történelmi dráma a legdrágább szlovák és közép-európai film címe után a független szlovák filmtörténelem legsikeresebb produkciója is lett, miután a július 10-i premier utáni első hétvégén mintegy harminchatezer néző váltott jegyet a filmre, összesen 4,85 millió korona (36 millió forint) értékben. A film szlovák, cseh, magyar és brit koprodukcióban készült, mintegy 400 millió koronából (3 milliárd forint). Sikerességben a Szlovák Köztársaság 1993-as kikiáltása óta csupán a Mártix múlta felül, amelyre 4,9 millióért váltottak jegyet bemutatásának első hétvégéjén.
A film 2005 decembere és 2006 augusztusa között forgott – botrányok között. Csehországban zsarolók léptek fel a produkcióval szemben, akik kópiákat loptak el, a filmet perek övezték, és az összes producer, akivel kezdetben indult a film, kiszállt a produkcióból. A financiális problémák, továbbá a magyar színészek és helyszínek hiánya miatt a készülő filmből az egyik magyar fél, Berger József, a Mythberg producere is kiszállt.
A történelmi dráma várhatóan szeptembertől lesz látható a magyar mozikban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.