A nagytőke pártján

Az Országos Érdekegyeztető Tanács gyengítését, a kormány munkáltatópártiságát látják a szakszervetek a Gazdasági Egyeztető Fórum létrehozásában. Ezért akár még az is előfordulhat, hogy az érdekvédők nem fogadják el a fórumban felajánlott mindössze egy mandátumot.

Bákonyi Ádám
2008. 08. 15. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakszervezeti körökben megbotránkozást okozott, hogy nemrég Gazdasági Egyeztető Fórum (GEF) létrehozásáról döntött a kormány. A tervek szerint a fórumnak javaslattevő, véleményező joga lesz a vállalkozásokat érintő jogszabályok, intézkedések tervezeteiről, munkájában a gazdasághoz kapcsolódó minisztériumok, illetve a gazdasági érdekképviseletek, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ), a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), a Magyar Agrárkamara, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), a Befektetői Tanács, a kisvállalkozói szövetségek és a vegyes kamarák képviselői vesznek részt. A GEF üléseinek állandó meghívottjaként ugyanakkor az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkavállalói oldalának egyetlen képviselője lehet jelen.
– Az utóbbi hónapokban a kormány látványosan hajolt át a munkáltatók, a nagytőke oldalára, ide illik a GEF létrehozása is – mondta lapunknak Borsik János. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint semmi jót nem hozhat a munkavállalóknak, hogy a kabinet a bérek visszafogását, a minimálbér „elutálását” képviselő szervezetekkel fűzi szorosabbra kapcsolatát. A GEF-ben felajánlott egyetlen szakszervezeti képviseletről Borsik úgy fogalmazott: elfogadhatatlan lenne, ha a kormány egy konföderációt választana ki magának, ezért az oldal aktuális soros elnökének kellene részt vennie a fórumon. – Ha egyáltalán oda akarunk menni – tette hozzá. Az elnök gyanúsnak nevezte a kormány magyarázkodását, hogy a GEF munkája nem csorbítja az erősebb jogosultsággal rendelkező OÉT feladat- és hatáskörét. Szerinte ugyanis éppen arról van szó, hogy a kabinet áthelyezné a döntési pontokat arra a fórumra, ahol gyengébb a szakszervezeti jelenlét.
A Liga Szakszervezetek szerint a GEF létrehozásával a kormány elismerte, hogy a szociális érdekek helyett a tőkét kívánja szolgálni. Hiába marad fenn az OÉT, ha annak pusztán cirkuszi szerepet szánnak, hiszen az új egyeztető fórum többek között a munka törvénykönyve módosításával és a minimálbérrel is foglalkozna – mutat rá a konföderáció. A Liga érthetetlennek tartja a kisebbségi kabinet szándékát, amikor épp amiatt kerültek ebbe a kormányzásra alig alkalmas helyzetbe, hogy egy másik „reformcsomag” kitalálásakor kihagyták az egyeztetésből az érintetteket. Palkovics Imre a valódi gazdasági és társadalmi folyamatokat figyelmen kívül hagyó pótcselekvésnek nevezte a GEF megalakítását. A Munkástanácsok elnöke szerint az új fórumnak annyiban nincs jelentősége, hogy a kormány eddig sem folytatott valódi érdekegyeztetést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.