Kissé javultak az ingatlanpiac kilátásai – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt., az AL Holding Ingatlanfejlesztő Zrt., valamint az Ingatlan és Befektetés szakfolyóirat felméréséből. A különböző részterületek – a lakás-, az iroda-, az üzlethelyiség- és a raktárpiac – helyzetét az ingatlanfejlesztők és forgalmazók, valamint a vásárlóként megjelenő gazdálkodó szféra várakozásai alapján összegző ingatlanpiaci index értéke júliusban mínusz tíz pont volt. A szám a keresletet és a kínálatot jelző értékek súlyozott különbsége, amelynek értéke nulla, ha egyensúlyban van a piac; negatív, ha több az eladó ingatlan, mint a vevő; és pozitív, ha a vásárolni szándékozók tábora a népesebb. A mostani szám azt jelenti, hogy a piaci várakozások még mindig pesszimisták, ám csökken a borúlátás mértéke.
A felmérés szerint a lakosságot leginkább érintő lakáspiacon országosan mínusz 20 pontra javultak a helyzetértékelések a legutóbb mért áprilisi és tavaly nyári mínusz 36 ponthoz képest. A továbbra is stabil túlkínálat leginkább a nem panel építésű társasházak esetében, a pesti belvárosban és egyéb pesti övezetekben nyilvánul meg – mínusz 31 és mínusz 33 pont -, míg mínusz 22–29 pontos mutatókkal rendelkeznek a fővárosi panellakások az elhelyezkedés függvényében. A házgyári és más technoló-
giával épült otthonok piacán lényeges eltérés még, hogy míg előbbinél romló piaci – értékesítési – helyzettel számolnak a megkérdezettek, addig az utóbbinál a következő egy évben a további, akár plusz tartományba lendülő várakozások vannak túlsúlyban. A helyzet ettől lényegesen vidéken sem tér el. A mezőnyből ugyanakkor kiemelkedik a budai családi házak iránti kereslet: ez pozitív tartományban, plusz 8 ponton volt júliusban, a piac szereplői azonban mínusz 12 pontot várnak egy éven belül. A lakáspiaci index szerint mind a használt, mind az új lakások esetén az inflá-ciónál kisebb mértékű drágulás tapasztalható, ez a következő egy évben is megmarad, ami országos átlagban 2,7, illetve 4 százalékos lesz a válaszadók szerint.
Az irodapiaci várakozások mindeközben nem sokat változtak a tavaszi felméréshez képest. Hagyományosan a pozitív tartományban van az index, azaz nagyobb a kereslet, mint a kínálat. Az üzlet-helyiségek és a raktárak esetében ugyanakkor kissé romló megítéléseket rögzítettek, ám az index nulla közeli, tehát nagyjából egyensúlyban van a kereslet és a felhozatal.
Farmers Across Europe Rise Up Against Brussels + Video
