A magyar fényképészek nemzetközi szinten is mindig az élvonalba tartoztak. Ez a tendencia napjainkban sem változott meg, ékes bizonyíték erre a budapesti Magyar Természettudományi Múzeumban kedden megnyílt Az év természetfotósa 2007 (Wildlife Photographer of the Year) kiállítás is, ahol több magyar fotós munkája is látható. A természet szépségét, változatosságát, törékenységét és az élővilág sokszínűségét bemutató tárlat a világ legjobb természetfotósainak munkáiba nyújt betekintést. Állatportrék, érintetlen természeti tájakat bemutató képek, különleges pillanatfelvételek alkotják az október 26-ig látogatható vándorkiállítás anyagát.
A BBC Wildlife Magazin és a londoni természettudományi múzeum (Natural History Museum London) 1964 óta minden évben meghirdeti a közös, Az év természetfotósa című pályázatát. Az eltelt negyvennégy év alatt a verseny a legrangosabb és egyben legnépszerűbb nemzetközi fotóspályázatok egyike lett. Példázza ezt az is, hogy míg az első megméretésre csupán hatszáz képet neveztek be, addig a 2007-es évben már mintegy nyolcvan országból több mint harminckétezer nevezés érkezett.
A 2007-es évben megrendezett versenynek több magyar vonatkozása is van. A zsűriben tavaly helyet kapott egy magyar fotográfus, a NaturArt elnöke, Radisics Milán is. A díjakat illetően pedig több kategóriában is magyar versenyző bizonyult a legjobbnak. Máté Bence huszonkét éves pusztaszeri természetfotós kapta az Eric Hosking-díjat, amelyet a legjobb sorozatért ítél oda a nemzetközi zsűri a 26 évnél fiatalabb pályázók kategóriájában. Két éve szintén ő vehette át ugyanezt az elismerést, 2002-ben ugyanitt Az év ifjú természetfotósa világcímet nyerte el. A 2007-es évben Az egyetlen Föld elnevezésű kategória győztese Karai Csaba lett Holdutazás című képével, amelyen egy lökhajtású gép pont az exponálás pillanatában szállt el a Hold előtt. A zsűri által külön dicséretben részesült még Somogyi Márk képe a Városi élővilág kategóriában, Násfay Béla fotója az Egyéb állatok viselkedése, illetve Haarberg Orsolya képe a Vad helyek kategóriában. Az abszolút kategóriagyőztes a brit Ben Osborne lett a botswanai Chobe Nemzeti Parkban készített felvételért, amely artisztikus módon ábrázolja az ott élő elefántok életét. A kiemelkedő külföldi munkákat felvonultató anyag bemutatása mellett a versenyen sikeresen szereplő magyar fotósok képeiből párhuzamosan egy szatellit kiállítás is megtekinthető. A képek magukért beszélnek, bár olykor nem elég hatásosan, mivel a kartonlapra felkasírozott fotók veszítenek élvezeti értékükből a közvetlenül a Jégkorszak kiállítás mellett kialakított néhány négyzetméteres helyen.
Globál Nógrádi Györggyel – Fellázadtak Brüsszel ellen az európaiak
