Élenjáró magyar természetfotósok

2008. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar fényképészek nemzetközi szinten is mindig az élvonalba tartoztak. Ez a tendencia napjainkban sem változott meg, ékes bizonyíték erre a budapesti Magyar Természettudományi Múzeumban kedden megnyílt Az év természetfotósa 2007 (Wildlife Photographer of the Year) kiállítás is, ahol több magyar fotós munkája is látható. A természet szépségét, változatosságát, törékenységét és az élővilág sokszínűségét bemutató tárlat a világ legjobb természetfotósainak munkáiba nyújt betekintést. Állatportrék, érintetlen természeti tájakat bemutató képek, különleges pillanatfelvételek alkotják az október 26-ig látogatható vándorkiállítás anyagát.
A BBC Wildlife Magazin és a londoni természettudományi múzeum (Natural History Museum London) 1964 óta minden évben meghirdeti a közös, Az év természetfotósa című pályázatát. Az eltelt negyvennégy év alatt a verseny a legrangosabb és egyben legnépszerűbb nemzetközi fotóspályázatok egyike lett. Példázza ezt az is, hogy míg az első megméretésre csupán hatszáz képet neveztek be, addig a 2007-es évben már mintegy nyolcvan országból több mint harminckétezer nevezés érkezett.
A 2007-es évben megrendezett versenynek több magyar vonatkozása is van. A zsűriben tavaly helyet kapott egy magyar fotográfus, a NaturArt elnöke, Radisics Milán is. A díjakat illetően pedig több kategóriában is magyar versenyző bizonyult a legjobbnak. Máté Bence huszonkét éves pusztaszeri természetfotós kapta az Eric Hosking-díjat, amelyet a legjobb sorozatért ítél oda a nemzetközi zsűri a 26 évnél fiatalabb pályázók kategóriájában. Két éve szintén ő vehette át ugyanezt az elismerést, 2002-ben ugyanitt Az év ifjú természetfotósa világcímet nyerte el. A 2007-es évben Az egyetlen Föld elnevezésű kategória győztese Karai Csaba lett Holdutazás című képével, amelyen egy lökhajtású gép pont az exponálás pillanatában szállt el a Hold előtt. A zsűri által külön dicséretben részesült még Somogyi Márk képe a Városi élővilág kategóriában, Násfay Béla fotója az Egyéb állatok viselkedése, illetve Haarberg Orsolya képe a Vad helyek kategóriában. Az abszolút kategóriagyőztes a brit Ben Osborne lett a botswanai Chobe Nemzeti Parkban készített felvételért, amely artisztikus módon ábrázolja az ott élő elefántok életét. A kiemelkedő külföldi munkákat felvonultató anyag bemutatása mellett a versenyen sikeresen szereplő magyar fotósok képeiből párhuzamosan egy szatellit kiállítás is megtekinthető. A képek magukért beszélnek, bár olykor nem elég hatásosan, mivel a kartonlapra felkasírozott fotók veszítenek élvezeti értékükből a közvetlenül a Jégkorszak kiállítás mellett kialakított néhány négyzetméteres helyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.