Ki szavazza meg a költségvetést?

Arra számít a pénzügyminiszter, hogy a jövő évi költségvetés és az adótörvények elfogadásához a kormánynak meglesz a kellő többsége – derült ki Veres János tegnapi szavaiból. Kérdés azonban, hogy mely politikai erőre gondolt, ugyanis eddig a többi parlamenti párt elzárkózott a szocialisták terveinek megszavazásától.

Jakubász Tamás
2008. 08. 15. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dacára annak, hogy szeptemberben a kormánynak az Országgyűlés elé kell terjesztenie a jövő évi költségvetést és az ahhoz kapcsolódó adótörvényeket, pillanatnyilag még semmi biztosat nem tudni a jogszabályokról. Sem azt, hogy mit tartalmaznak, sem pedig azt: ki támogatja majd a szocialisták elképzeléseit. Gyurcsány Ferenc a koalíció felbomlása után azt mondta: ő és kormánya távozik, ha a parlament nem fogadja el a kabinet 2009-es büdzsére és a közteherviselés rendszerének átalakítására irányuló tervezeteit. Márpedig az MSZP nem rendelkezik annyi képviselővel, hogy egymaga megszavazza a javaslatokat.
*
Veres János a Világgazdaság című napilapnak úgy fogalmazott: arra számít, meglesz a szükséges parlamenti többség a kormány elgondolásainak elfogadásához. A pénzügyminiszter szerint olyan felelős párt támogatja majd a kabinet költségvetési és adótörvény-tervezeteit, amelynek fontos, hogy az államháztartási hiány 2009-ben ne haladja meg a 3,2 százalékot. A tárcavezető közölte: ez ügyben folynak tárgyalások az MSZP-n belül és kívül is.
Nem tudni azonban, hogy a szocialisták pontosan kivel és miről tárgyalnak, hiszen a másik három parlamenti pártnál azt a tájékoztatást kaptuk, eddig őket még nem kereste meg az országot kisebbségben irányító MSZP. Gulyás József, a liberálisok ügyvivője lapunknak elmondta: a júniusi Gyurcsány–Fodor találkozó óta a két párt nem egyeztetett. Akkor az SZDSZ leszögezte, azt várja a kabinettől, hogy dolgozzon ki egy olyan cselekvési programot, amely egyértelművé teszi, mely gazdaságpolitikai és más elvek mentén kíván kormányozni. Gulyás emellett emlékeztetett rá: az elmúlt napokban kiderült, hogy az MSZP soraiban sem zárták le a közterhek rendszerének átalakításáról folyó vitát, miként a Pénzügyminisztérium sem alakította még ki végleges adóelképzeléseit. – Fény derült arra is, hogy a szaktárca szerint nincs mozgástér a költségvetésben a közteherviselés érdemi módosítására – mondta az ügyvivő, majd hozzátette, pártja úgy véli, az adórendszer kellő mértékű átalakításához megteremthető lenne a pénzügyi fedezet, s kijelentette: csak olyan adótörvényt szavaz meg az SZDSZ, amely alkalmas arra, hogy a magyar gazdaságot növekedő pályára állítsa, a szabályok kisebb korrekcióját nem támogatják. A párt szerint kizárólag olyan adórendszer-átalakítást fogadnának el, amely fokozza hazánk versenyképességét, s csökkenti a munkát terhelő járulékokat és adókat.
– A Magyar Demokrata Fórumot (MDF) nem keresték meg a szocialisták, nem folytatunk egyeztetést a kormánnyal – mondta lapunknak Herényi Károly. Az MDF frakcióvezetője kifejtette: a jövő évi költségvetést pártja biztosan nem szavazza meg, s az adótörvényekről csak akkor hajlandók tárgyalni, ha a tervezetben szerepelnek a demokrata fórum korábban közzétett javaslatai. A kisebbik ellenzéki párt tavasszal 18 százalékos egykulcsú személyi jövedelemadó, valamint három kulcsból álló általános forgalmi adó bevezetésére tett javaslatot, továbbá adóamnesztia meghirdetését és az öröklési illeték eltörlését szorgalmazta.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója kizártnak tartja, hogy pártja megszavazza a 2009-es költségvetést. A képviselő lapunknak kifejtette: a kormány elképzelései nem esnek egybe a Fidesz elgondolásaival. Az ellenzéki párt minden évben módosító javaslatokat terjesztett be a büdzséhez, s bizonyosan az idén is így tesz majd. Az adóztatás átalakításáról szólva Répássy leszögezte: a Fidesz már nyilvánosságra hozta javaslatát, s az élelmiszerek, a távhő, valamint az üzemanyagok adóterheinek csökkentéséről szóló indítványukat továbbra is fenntartják. Egy sikeres adóreformhoz ugyanakkor nem elég megfelelő szabályokat kialakítani, a nagyobbik ellenzéki párt szerint vissza kell nyerni az üzleti élet és az állampolgárok bizalmát is. Répássy Róbert úgy vélekedett: a kialakult legitimációs válságot csak az új választással lehetne feloldani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.