Máris kisebb lett az MVM

Akár jobban is járhatna a Dunamenti Erőmű azzal, hogy a Magyar Villamos Művek felbontotta a jelenleg fennálló hosszú távú áramvásárlási szerződést, ám ehhez optimális versenypiacra lenne szükség, ami az erőmű vezetője szerint Magyarországon nem valósul meg. Egy biztos: a villamos művek ezzel a lépéssel közelebb került ahhoz, hogy megszabaduljon a jelentős piaci erőfölény vádjától.

Dékány Lóránt
2008. 08. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több bevétele is származhat a Dunamenti Erőműnek attól, hogy jövő évtől nem a Magyar Villamos Művekkel (MVM) 1995-ben kötött hosszú távú áramvásárlási szerződésen keresztül, hanem a szabadpiacon értékesíti a megtermelt villamos energiát. Ehhez azonban a jelenleginél sokkal ideálisabb versenypiacra lenne szükség.
– Ha a piac nyitott, valóban diszkriminációmentes és nem harmadik fél által dominált lenne, akkor valóban elképzelhető, hogy jobban járnánk – fejtette ki lapunknak Kuhl Tibor, a Dunamenti Erőmű Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette, ennek feltétele lenne az is, hogy az összes erőmű piaci megjelenésére számítani lehessen. Kuhl kiemelte, jelenleg az MVM döntésének jogalapját vizsgálják, mivel véleményük szerint a hosszú távú szerződésből nem jutottak olyan tiltott állami támogatáshoz, amit az unió korábban kifogásolt. Az erőmű francia–belga tulajdonosai egyébként ezt megelőzően már kezdeményeztek eljárást nemzetközi választott bíróság előtt a magyar állam ellen, mert szerintük hazánk megszegte a privatizációs szerződésben foglaltakat. Szintén hasonló pert indított az AES Tiszai Erőmű, amelynél a mai napig nem sikerült átalakítani az EU által elutasított szerződéseket. Ugyanakkor a Dunamentivel szembeni fellépés előremozdíthatja a Tiszai Erőmű ügyét is.
– Decemberben az uniós határozat alapján mindenképpen fel kellett volna bontanunk a Dunamentivel kötött megállapodást – közölte Tringer Ágoston, az MVM kommunikációs osztályvezetője megkeresésünkre. Az EU ugyanis kimondta: módosítani kell a tiltott állami támogatást tartalmazó szerződéseket, ám ha ez nem sikerül, magát a szerződést kell megszüntetni. Kiemelte, célszerű volt most bejelenteni a szerződés megszűnését, mivel így az erőműnek van elegendő ideje arra, hogy előkészítse kapacitásának lekötését a jövő évre. Ezenkívül, miután a Magyar Energia Hivatal úgy határozott, hogy a nagykereskedő MVM Trade jelentős piaci erőfölénnyel bír, októberben a szabad áramkapacitásának egy részét aukción kell értékesítenie. Ám ha ekkor az MVM még eladná a Dunamenti Erőmű által termelt áramot, majd decemberben az unió felbontatná az MVM és az erőmű közötti szerződést, azzal az aukciós értékesítés utólag meg-
hiúsulna, a Dunamenti által megtermelt villany pedig lekötetlenül maradna.
A Dunamenti Erőmű kapacitása az MVM Trade portfóliójának 25 százalékát tette ki, a Magyar Energia Hivatal pedig arra kötelezte a villamos műveket, hogy piaci részesedését 75 százalékról 40 százalék alá csökkentse le a már fentebb említett aukciókon keresztül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.