Több bevétele is származhat a Dunamenti Erőműnek attól, hogy jövő évtől nem a Magyar Villamos Művekkel (MVM) 1995-ben kötött hosszú távú áramvásárlási szerződésen keresztül, hanem a szabadpiacon értékesíti a megtermelt villamos energiát. Ehhez azonban a jelenleginél sokkal ideálisabb versenypiacra lenne szükség.
– Ha a piac nyitott, valóban diszkriminációmentes és nem harmadik fél által dominált lenne, akkor valóban elképzelhető, hogy jobban járnánk – fejtette ki lapunknak Kuhl Tibor, a Dunamenti Erőmű Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette, ennek feltétele lenne az is, hogy az összes erőmű piaci megjelenésére számítani lehessen. Kuhl kiemelte, jelenleg az MVM döntésének jogalapját vizsgálják, mivel véleményük szerint a hosszú távú szerződésből nem jutottak olyan tiltott állami támogatáshoz, amit az unió korábban kifogásolt. Az erőmű francia–belga tulajdonosai egyébként ezt megelőzően már kezdeményeztek eljárást nemzetközi választott bíróság előtt a magyar állam ellen, mert szerintük hazánk megszegte a privatizációs szerződésben foglaltakat. Szintén hasonló pert indított az AES Tiszai Erőmű, amelynél a mai napig nem sikerült átalakítani az EU által elutasított szerződéseket. Ugyanakkor a Dunamentivel szembeni fellépés előremozdíthatja a Tiszai Erőmű ügyét is.
– Decemberben az uniós határozat alapján mindenképpen fel kellett volna bontanunk a Dunamentivel kötött megállapodást – közölte Tringer Ágoston, az MVM kommunikációs osztályvezetője megkeresésünkre. Az EU ugyanis kimondta: módosítani kell a tiltott állami támogatást tartalmazó szerződéseket, ám ha ez nem sikerül, magát a szerződést kell megszüntetni. Kiemelte, célszerű volt most bejelenteni a szerződés megszűnését, mivel így az erőműnek van elegendő ideje arra, hogy előkészítse kapacitásának lekötését a jövő évre. Ezenkívül, miután a Magyar Energia Hivatal úgy határozott, hogy a nagykereskedő MVM Trade jelentős piaci erőfölénnyel bír, októberben a szabad áramkapacitásának egy részét aukción kell értékesítenie. Ám ha ekkor az MVM még eladná a Dunamenti Erőmű által termelt áramot, majd decemberben az unió felbontatná az MVM és az erőmű közötti szerződést, azzal az aukciós értékesítés utólag meg-
hiúsulna, a Dunamenti által megtermelt villany pedig lekötetlenül maradna.
A Dunamenti Erőmű kapacitása az MVM Trade portfóliójának 25 százalékát tette ki, a Magyar Energia Hivatal pedig arra kötelezte a villamos műveket, hogy piaci részesedését 75 százalékról 40 százalék alá csökkentse le a már fentebb említett aukciókon keresztül.
Pottyondy Edina háborús uszítása lökheti szakadékba Magyar Péter szekerét
