Vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntette miatt indult büntetőügy Kaszab Csaba ellen. A vádlott védője által benyújtott felülvizsgálati kérelem ügyében a Legfelsőbb Bíróság 2008. július 3-án határozatot hozott, amelyben a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla végzését hatályon kívül helyezte, és a Fővárosi Ítélőtáblát új másodfokú eljárás lefolytatására utasította – válaszolta tegnap lapunk megkeresésére a Fővárosi Bíróság (FB) sajtó- és nemzetközi kapcsolatok titkársága. „Mivel az ügyben nincs jogerős döntés, K. Csaba a szabadságvesztés-büntetés végrehajtását nem kezdte meg” – olvasható az FB válaszában. Lapunk megkereste a Legfelsőbb Bíróságot is, hogy érdeklődjünk határozatának indokolásáról, ám ott azt a tájékoztatást kaptuk, hogy harminc nappal azután lehet írásba foglalni a döntést, hogy az érintettek megkapták a határozatot, ráadásul a büntetőkollégium illetékes munkatársai szabadságon vannak, s mivel csak ők jogosultak információkkal szolgálni, két hét múlva forduljunk hozzájuk.
Az idén március közepén emelkedett jogerőre egyébként Kaszab Csaba kétéves szabadságvesztése, ám a fiktív, tömeges párttagtoborzás gyanújába is keveredett politikus betegségére hivatkozva börtönbüntetése elhalasztását kérte július végéig. A engedélyezett három hónapos halasztás amúgy július 24-én járt le, ám ez az időpont a Legfelsőbb Bíróság három héttel azelőtti döntése miatt okafogyottá vált.
A Fővárosi Ítélőtábla egyébként másodfokon a Fővárosi Bíróság elsőfokú döntését hagyta helyben, amely a volt MSZP-s alpolgármestert két év letöltendő börtönre és négy év közügyektől eltiltásra ítélte, ezentúl pedig 4,4 millió forint megfizetésére kötelezte. A nyomozást egy építési vállalkozó feljelentése alapján rendelték el; Kaszab az ominózus időszakban az önkormányzat beruházási és városüzemeltetési bizottságának az elnöke és a Kőbányai Vagyonkezelő Rt. igazgatótanácsának is a tagja volt. A vádirat szerint egy vállalkozó 2000 nyarán arra kérte Kaszab Csabát, „kiterjedt kapcsolatrendszerén keresztül” szerezzen neki építési munkát; cserébe – ígérte – a nyereség felét visszautalja számára. A bíróság szerint Kaszab felhívta a Kőbányai Vagyonkezelő Rt. tulajdonosi csoportjának vezetőjét, és hivatali helyzetével visszaélve arra kérte: bízza meg az említett vállalkozót a legnagyobb költségvetésű társasházi felújításokkal. Kaszab végül összesen 4,4 millió forinttal gazdagodott.
A szocialista politikus az elsőfokú döntés után először helyi MSZP-frakcióvezetői posztjáról mondott le, majd tavaly novemberben a X. kerületi önkormányzati mandátumától szintén megvált. Révész Máriusz fideszes képviselő lapunknak korábban egyébként azt állította, hogy a X. kerületi MSZP-szervezet létszámát Kaszabék a kilencvenes évek végétől úgy duzzasztották fel 1500, más hírek szerint 1900 főre, hogy a Kőbányán munkát kapó vállalkozóknak a dolgozóikat papíron be kellett léptetniük a szocialista párt megfelelő alapszervezetébe.
A fiktív módon felduzzasztott pártszervezet a különböző tisztújításokon évekig akkora erőt képviselt, mint átlagban négy-öt másik fővárosi szocialista pártszervezet. A kőbányai MSZP az idén tavaszszal egy újabb tagrevízión esett át, így csupán mintegy 450 tagja maradt. Szocialista párti informátorunk szerint jelenleg vezetési válsággal küzd a X. kerületi MSZP-szervezet, Novák Gyula elnök tavaszi félreállása után ugyanis utódlási harcok törtek ki.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése