Napi sajtószemle

2008. 08. 16. 19:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

International Herald Tribune
Átcsapott az amerikai sajtóra is a Franciaországot mindinkább megosztó Siné-ügy. A Párizsban szerkesztett globális amerikai lapban Roger Cohen ír arról, hogy ugyan itt nem egészen a Dreyfus-ügyről van szó – legalábbis eddig –, „de Franciaország ismét megosztott a hatalom és a zsidók ügyében”. „Míg az Egyesült Államokban
a New Yorker címlapján muzulmánnak ábrázolt Barack Obama-karikatúráról folyik a vita, Franciaországban elszabadultak az indulatok” azzal kapcsolatban, hogy a hetvenkilenc éves karikaturista írása a balliberális értelmiség kedvenc humoros hetilapjában, a Charlie Hebdóban antiszemita volt-e. Siné arról írt, hogy a köztársasági elnök, Nicolas Sarkozy fia nyilván nagy dolgokat fog elérni az életben, amiért egy szupergazdag zsidó nőt vesz feleségül, aki kedvéért nyilván majd át is tér a zsidó vallásra. Azonkívül azt írta: „Becsszóra, egy csadorral fedett mozlim és egy borotvált zsidó között egyértelmű a választásom.” A szöveg megjelenése után senkit sem zavart egy héten át, ameddig a heti Le Nouvel Observateur nem ítélte antiszemitának. Philippe Val, a Charlie Hebdo főszerkesztője követelte, hogy Siné kérjen bocsánatot, amire a korábban nem egy palesztinbarát, anticionista írást közzétett karikaturista azzal válaszolt: „Inkább vágják le a golyóimat.” Ez „betette” Valnál, és menesztette Sinét. Erre bontakozott ki a nagy francia dráma. Az ország kettészakadt azokra, akik a szólásszabadság védelmében álltak a kidobott Siné pártjára, és azokra, akik Philippe Vallal értettek egyet, mert szerintük az „antiszemita gyűlöletbeszédet” tiltani kell. Franciaország legnagyobb karikaturistája, Plantu Siné pártjára állt, és Valt fekete csizmás nácinak ábrázolta. A politikai bloggerek tömege tette fel a kérdést, hogy Philippe Val miért kötött útilaput Siné talpára, amikor az a zsidók, a pénz és a fiatal Sarkozy opportunizmusa között vont párhuzamot, noha „bátran nyomta utána” a Mohamed profétáról egy dán lapban, a Jyllands-Postenben megjelent karikatúrát. A Le Monde francia napilapban Elie Wiesel, Claude Lanzmann, Robert Badinter és Bernard-Henri Lévy kijelentette, hogy Siné ismét átlépte a humor és a sértés, a karikatúra és a gyűlölet között húzódó vonalat. A szerzők továbbá hozzátették, hogy az üggyel többet kellene foglalkozni. Roger Cohen viszont azt írja: nem ért egyet Lévyékkel. Szerinte már így is túl sokat foglalkoztak az üggyel, ami – valamint Siné eltávolítása – felkavarja a francia antiszemitizmus maradványát. Franciaországban, írja Cohen, az izraeli–palesztin konfliktus új antiszemitizmust hoz létre, de mindez nem ok arra, hogy Sinéből mártírt csináljanak, nem is szólva arról, hogy a szólásszabadság csorbítása általában sokkal veszélyesebb, mint a „gonosz nézetek hangoztatása”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.