Stratégiai kiszorítósdi

2008. 08. 19. 18:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a világ Pekingre figyel, Grúzia elérkezettnek látta az időt, hogy katonai erővel szerezze vissza befolyását a Szovjetunió felbomlása óta de facto független Dél-Oszétia felett. S hogy az olimpiák idején nem illik háborút indítani? – aligha érdekli mindez Mihail Szaakasvilit, aki cinikusan feltehetőleg be is kalkulálta a támadás időzítésébe, hogy a világ most mással van elfoglalva.
A hét elején még a minden eddiginél kiélezettebb helyzet ellenére is úgy tűnt, hogy a felek ezúttal sem lépnek túl a megszokott kölcsönös provokáláson. Meglehetősen visszafogottan reagált a feszültség növekedésére a Nyugat és Oroszország is. Néhány órával a támadást megelőzően még fegyvernyugvást kötöttek a felek, s béketárgyalásokra készültek. Tbiliszi azonban úgy gondolta – mint az Lado Gurgenidze kormányfő szavaiból kiderült –, hogy „a párbeszéd csak a tartós béke elérése után következhet”. S hogy mit ért Grúzia tartós békén, azt már látjuk.
Több tényező is hozzájárult ahhoz, hogy Mihail Szaakasvili elérkezettnek lássa az időt Dél-Oszétia visszacsatolására. Egyrészt a grúz hadsereg semmi pénzt nem kímélő, az utóbbi időben a GDP hét-nyolc százalékát felemésztő fejlesztése egyértelmű szándékokról árulkodott, s önmagában az sem meglepő, hogy nem Abházia, hanem Dél-Oszétia volt az első célpont. Egyrészt Szuhumi egyelőre még a megerősített grúz hadsereg számára is kemény dió, másrészt a 2014-es szocsi olimpia miatt Abházia stabilitása Moszkva számára fontosabb. Szaakasvili dolgát megkönnyítette a kettős választási győzelem is, ráadásul a nemzetegyesítés sikere átmenetileg a szociális problémákra is gyógyírt jelent. A grúz elnököt sürgette az abház konfliktus rendezésére előterjesztett német béketerv kibontakozása is, s Szaakasvili Chinvali visszaterelésével ugyancsak erősíthetné tárgyalási pozícióit. Ezt erősíti, hogy Tbiliszi intenzív diplomáciai offenzívája az elmúlt hónapokban jól előkészítette a nemzetközi terepet. A világ ugyanis gyakorlatilag rábólintott az „alkotmányos rend helyreállítására”. Mindez azért rendkívül fontos, mert az információs háborúban idáig is jól mozgó Szaakasvili ezzel és legalábbis konstruktívnak látszó javaslataival – például autonómiaterv a dél-oszétoknak – igyekszik beszorítani Moszkva mozgásterét, amelynek bármilyen határozottabb reagálása így könnyen agresszív megnyilvánulásként hat.
A konfliktus eszkalálódása miatt aggódókat csak az nyugtathatja, hogy a régió stabilitásának tartós megrendülése a kaukázusi geopolitikai kiszorítósdi egyik nagy szereplőjének sem érdeke. Amerikát és Európát ez az energia-útvonalak veszélyeztetése miatt érintené kellemetlenül, míg pozícióinak őrzése mellett Moszkvának a szocsi olimpiára is kell gondolnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.