Szorb nyelvű eskütétel a szász parlamentben

Alig három hónapja irányítja Szászország tartományi kormányát Stanislaw Tillich, akinek már a keresztneve is sejteti viselőjének sajátosságait. Elődei a kabinetben – Kurt Biedenkopf és Georg Milbradt – a CDU nyugatról importált tisztségviselői voltak, Tillich azonban az első helyi születésű politikus a magát büszkén „szabad államnak” minősítő tartomány élén.

Stefan Lázár
2008. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tillich azt is elmondhatja magáról, hogy előtte egyetlen olyan személy sem jutott jelentős állami hivatalhoz, aki nemzeti kisebbség szülöttjeként kapott ilyen magas rangú megbízatást. Esküjét a drezdai parlamentben ennek megfelelően két nyelven, németül és a szorb kisebbség nyelvén tehette le. Ez az apró, ma már mindössze hatvanezer főt számláló szláv népcsoport a népvándorlás során érkezett a Neisse és a Saale folyók környékére és telepedett le a mai Lausitzban (Luzsica). A német–lengyel–cseh háromszög ellenére e kisebbség törvényileg biztosított, példamutató autonómiát élvez, himnusza és zászlaja egyenrangú a köztársaság állami szimbólumaival, nyelvét (felső és alsó szorb) hetvennégy iskolában oktatják, Bautzenben szorb gimnázium működik, és napilapjuk, a Serbske Nowiny mellett a közszolgálati rádió- és tv-állomások is sugároznak szorb műsorokat.
A Neudörfelben (Nowa Wjeska) született Stanislaw Tillich édesapja lengyel kényszermunkásként a világháború alatt került erre a környékre, majd egy szorb lányt vett feleségül. Fia a bautzeni gimnáziumban letett érettségije után az NDK néphadseregében szolgált, majd a drezdai műszaki egyetemen folytatta tanulmányait. Az okleveles mérnök politikai pályafutása 1987-ben kezdődött, amikor belépett a keletnémet CDU-ba, majd tagja lett az NDK első szabadon választott népi kamarájának. Az újraegyesítést követően az Európai Parlamentben képviselte Németországot, ahonnan szövetségi és EU-ügyekben illetékes államminiszterként került Kurt Biedenkopf mellé.
A szász tartományi bank körül kirobbant válság során a Biedenkopf helyére lépett Milbradt pénzügyminiszternek nevezte, majd áprilisi lemondásakor Tillichet jelölte utódjául mind a kormány, mind a párt élén. A négy nyelven (német, szorb, lengyel, cseh) beszélő Tillich elsőrendű feladatának tekinti a kapcsolatok elmélyítését a szomszéd államokkal. A negyvenkilenc éves politikus azonban a szorb kisebbségről sem feledkezett meg, főleg hogy szorbok kulturális érdekeit képviselő alapítványnak nyújtott állami támogatást az államadósság csökkentéséért harcoló berlini kormány nyolcszázezer euróval (192 millió forint) csökkentette. A fennmaradt évi 15,6 millió még mindig jelentős ugyan, de az alapítványt irányító Marko Suchy szerint aligha lesz elegendő a szorb nyelv megőrzésére. A kisebbség nagy része ugyanis nemcsak beilleszkedett, de asszimilálódott is környezetébe.
A tartományi politikában – tekintettel a jövő évi tartományi választásokra – a koalíciós partnerrel szemben fennálló ellentétek jelentik a legégetőbb problémát Stanislaw Tillich számára. A CDU és az SPD széthúzásából eddig kizárólag a szélsőjobboldal és a Baloldal húzott hasznot, mivel a neonáci NPD üresen kongó, míg a szocialisták sokat ígérő populista jelszavak hangoztatására használták fel a szászországi parlamentet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.