Terrorakciótól rettegnek Kínában

Mozlim szélsőségesek tegnap fegyveres támadást intéztek egy határőrző állomás ellen Hszincsiang-Ujgur (Xinjiang Uygur Zizhiqu) autonóm területen. A mozlimok szerint nincs terrorveszély, és a fenyegetettséget maga Kína gerjeszti.

Balogh Roland
2008. 08. 15. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főként muzulmánok lakta autonóm területen, Kasgar városában végrehajtott támadás során lázadó szakadárok teherautóval hajtottak egy ellenőrző pontnak, majd két gránátot dobtak az állomásra. Az Új Kína hírügynökség szerint a terrorakciónak 16 halottja és 16 sebesültje volt.
A pekingi nyári játékok főszervezője a merénylet után közölte, Kína képes békében és biztonságban lebonyolítani az olimpiát. Giselle Davis, a NOB szóvivője nem kívánt reagálni, de elmondta: bíznak a hatóságokban, hogy mindent megtesznek a biztonság érdekében. Davis szerint kínai incidensről van szó, nem kell automatikusan összefüggést keresni a játékokkal.
A kínai hatóságok az olimpia közeledtével többször is arra figyelmeztettek, állítólagos ujgur terrorista csoportok merényleteket hajthatnak végre. Peking ugyanakkor közölte, az olimpia alatt képesek lesznek megelőzni minden terrortámadást, nemcsak a fővárosban, hanem Hszincsiang-Ujgur autonóm területen és Tibetben is. Ujgur emigráns szervezetek szerint viszont Hszincsiang-Ujgurban nincs közvetlen terrorveszély, és a központi hatalom azért nagyítja fel vagy találja ki a fenyegetettséget, hogy elnyomjon minden ellenzéki megmozdulást az ötkarikás játékok előtt.
Az ujgur helyzettel kapcsolatban Tálas Barna Kína-szakértő elmondta: Pekingnek nem érdeke felnagyítani az ujgur kérdést, inkább ratifikálni szeretné az autonóm terület helyzetét. A szakember szerint a kínai hatóságok ellen korábban nem voltak fegyveres támadások, legfeljebb az ország többi részén is megszokott, a helyi hatóságok ellen irányuló tüntetések zajlottak. „Ez a mostani pedig minden bizonnyal időzített támadás volt” – állítja Tálas. Noha a mozlim szélsőségesek önálló állam megteremtését tűzték ki célul, Tibettel ellentétben azonban az elsősorban pénzváltással foglalkozó ujgurok országszerte szétszórtan élnek, és az autonóm régió lakosságának negyven százalékát alkotó hanok (a Kínában többségben élő han dinasztia tagjai) miatt sem lehetséges önálló államként való elismerése, amit a nemzetközi politika sem támogat. A gázban és olajban gazdag régióban működő szélsőséges csoportokat az afgán tálibok pénzelik, és a gerillák kiképzését is Afganisztánban végzik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.