Lettországban az alacsony részvétel miatt érvénytelen a szombaton megtartott népszavazás az alkotmány módosításáról. A referendumon a lettek arról szavazhattak, hogy az alaptörvényt módosítsák-e egy olyan kiegészítéssel, amely lehetővé tenné: a választópolgárok közvetlenül dönthessenek a parlament feloszlatásáról.
A részvételi arány 40 százalékos volt, annak ellenére, hogy egy korábbi felmérés szerint a megkérdezettek 59 százaléka válaszolt úgy, elmegy szavazni. A törvények értelmében legalább a szavazók felének kell állást foglalnia ahhoz, hogy a népszavazás érvényes legyen. Az első részeredmények arra mutatnak, hogy az igennel szavazók elsöprő, több mint 96 százalékos győzelmet arattak volna, ha a népszavazás eredményes. Ebben az esetben lehetővé vált volna népszavazás kiírása a parlament feloszlatásáról, ha a választópolgárok tíz százaléka támogat egy ilyen kezdeményezést – jelentette az MTI.
A szombati referendumot a baloldali ellenzék kezdeményezte az Ivars Godmanis vezette jobbközép kormánnyal szembeni széles körű elégedetlenség miatt. A kormánypártok népszerűsége drasztikusan csökkent, elsősorban a korrupciós botrányok, a majdnem nullaszázalékos gazdasági növekedés és az egekbe szökő, 17 százalékos infláció miatt. A kormány arra buzdította a lakosságot, hogy nemmel szavazzanak. Jelenleg egyetlen európai uniós tagállamban sincs lehetőség arra, hogy népszavazáson a parlament feloszlatásáról döntsenek a választópolgárok.
A véres csata elmaradt a románokkal, mégis nem várt izgalmakat hozott a meccs
