Oroszok ellen elvesztegetett győzelmi esély

Mint tudtuk, csodák nemhogy két-, de háromnaponta sincsenek, és női kézilabda-válogatottunk a keddi negyeddöntőben erején és képességein felüli játékkal verte 34-30-ra Romániát. Csakhogy tegnap, az oroszok elleni elődöntőben még csak csodára sem lett volna szükség, ezt a 22-20-as végeredmény, a mindössze huszonkét kapott gól is jelzi. Ezért nem is az a baj, hogy csapatunk kikapott a világbajnoktól, hanem az, hogy simán nyerhetett volna. Mivel nem tette, szombaton a bronzéremért játszhat a Koreai Köztársasággal. A fináléban az oroszok találkoznak a norvégokkal, a sportág közelmúltjában ez az a randevú, amelyet az a bizonyos harmadik fél meg sem zavarhat.

Munkatársunktól
2008. 09. 01. 19:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha valaki azt hinné, hogy a női kézilabda legőrültebb meccseit pozitív és negatív értelemben is a mieink játsszák, annak többször végig kellene pergetnie a norvég–koreai elődöntő filmjét. A higgadt és racionális skandinávok az agyonnyert mérkőzésüket több elképesztő és otromba hibával már-már döntetlenre rontották, tizenöt másodperccel a vége előtt Korea egyenlített. Ám a roppant megbízható és fegyelmezett ázsiaiak ünnepelni kezdtek, így Hammerseng a gyors középkezdéssel a kilencesig roboghatott, és onnan bevágta a 29-28-as győzelmet és döntőt érő gólt. Talán időn túl. A vesztes tiltakozott, óvott, egy ideig nem is volt hajlandó elhagyni a termet, de aztán csak-csak el kellett kezdeni a második elődöntőt.
Panaszra a legjobb négy mindegyik tagjának volt oka, hiszen a bevett gyakorlattal szemben senki nem kapott edzéslehetőséget a torna végjátékának új helyszínén, a monumentális Nemzeti Fedett Stadionban, ahol a kapuk szinte elvesztek a hatalmas térben. Ez kezdetben a sérült Karejeva nélkül felálló oroszokat zavarta különösen, szinte minden akciójukat a passzivitás határáig húzták. Együttesünk gyorsabban és sok bakival támadott, kimaradt több ziccer és három hetes (illetve Tóth Tímea már nem is lőhetett, addig lóbálta a labdát, míg elvették tőle), Suslina inkább a gyenge kísérleteknek, mintsem bravúrjainak köszönhetően védte 53 százalékra az első félidőt. Mivel Poltorackajáék sem brillíroztak – a csoportban aratott kilencgólos győzelmük őket legalább annyira zavarhatta, mint minket –, 6-8-ig nem történt semmi jóvátehetetlen, semmi viszszafordíthatatlan. Ekkor sorozatban öt gól esett be a kapunkba, emellett megsérült, részleges bokaszalag-szakadást szenvedett, és ölben távozott Vérten Orsolya, aki a kontráknál legalább annyira hiányzott, mint a védelemből.
Ám bármilyen valószerűtlen, még mindig nem ment el a meccs. Az oroszok a 14-9-es szünet után idegbajosan, hatperces gólszünettel kezdték a második félidőt, Trefilov mester 15-10-nél időt kért és őrjöngött egy picit, szurkolóink tökéletes éleslátással üzenték a pályára: „Nyerhettek, nyerhettek!” Aztán emelték a tétet, a 45. percben, 18-14-nél már azt skandálták: „Nyerni fogunk!” Kijelentő mód és többes szám első személy, már csak a múlt időig kellett volna eljutni: nyertünk. Minden esély adott is volt hozzá. A vb-címvédő a teljes 2 félidő során mindössze nyolc gólt ért el, a 45. és az 50. perc között egyet sem, de a két világklasszis kapus, a két szilaj védelem és a két hervatag támadó alakzat csatájában 22-20-ra is lehetett győzni, és azzal fináléba jutni.
A románok elleni diadal alkalmával megfogadtuk, hogy onnantól rossz szó nem érheti a csapatot, a világbajnoktól mindig ki lehet kapni két góllal, különösen az olimpiai elődöntőben, a hat nappal korábbi kilencgólos fiaskó után, de akiben nem maradt hiányérzet, az nem mond igazat. A meccs után Görbicz Anita kijelentette, összességében nem csalódott, a négy közé jutást komoly eredménynek tartja, de nem vitás, hogy az oroszok ellen nyerni lehetett volna, a megfázásával egy hete reménytelenül küszködő Tóth Tímea pedig ennél is tovább ment: „Azért bánt a vereség, mert az oroszok nem játszottak jól, tartottak tőlünk, ha az első félidőben nem hozzuk fel őket a hibáinkkal, bármi megtörténhetett volna.” Hajdu János szövetségi kapitány e hibákat részletezte: „Sajnos nem tudtuk megállni, hogy ne kísérletezzünk átlövésekkel, középről pufogtattunk, és lesáncoltak bennünket, de az igazi gondot a hat méterről elrontott ziccerek jelentették. Aki tizenhárom, tizennégy ilyen lehetőséget kihagy, az nem nyerhet az oroszok ellen, pedig ma verhetők voltak. Igaz, mi is. A lányok este még kisírják magukat, aztán megkezdjük a felkészülést szombatra, mert a bronz is nagyon szépen csillogna.”
Szépen, bizony. A könnyek csillogásából Londonig elegünk lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.