Sárospatak középkori temploma

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2008. 09. 30. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly volt a nyolcadik centenáriuma, hogy 1207-ben megszületett Árpád-házi Erzsébet. Sárospatakon jött világra, a középsőként II. András király és a meráni Gertrúd öt gyermeke közül. Huszonnégy évet élt, áldozatos jóságáért a halála utáni negyedik évben – 1235 pünkösdjén – az egyház szentjeinek sorába emelte. Szent Erzsébet kultusza már életében fellobbant. Hazájától távol élve azt kívánta, olyan magas tornyú templomot építsenek, amelynek harangszavát Magyarországon is meghallják. A német lovagok igyekeztek teljesíteni óhaját: az Erzsébet tiszteletére emelt marburgi székesegyház valóban a román kori monumentális építészet kimagasló emléke. Idehaza IV. Béla uralkodásának kezdete egybeesett testvérhúga szentté avatásával. A király országos gondjai közt is támogatta Erzsébet kultuszának terjesztését, amelyben főleg a kolduló szerzetesrendek jeleskedtek. Elsőként a győri ferencesek szentelték a királyleánynak templomukat (1235), majd a nagyszombati apácáknak alapított klastromot Béla király 1240-ben. A tatárjárás elmúltával, 1244-ben Nagyszombat közelében, Kápolnán (Kaplná) épített hatalmas téglatemplomot Árpád-házi Erzsébet tiszteletére az ispotályos lovagrend IV. Béla engedélyével (Magyar Nemzet, 2002. november 16.) A történelmi Magyarország legnagyobb, legpompásabb gótikus temploma, a kassai dóm szintén Szent Erzsébet emlékét őrzi, alapkövét a királylány unokaöccse, V. István király helyezte el 1272 tavaszán. Kassa városának középkori pecsétjét Erzsébet képe díszíti.
Fölöttébb érdekes, hogy e kedves szentünk szülővárosában nincs a nevét viselő templom! Az Árpád-kori eredetű plébániai egyház középkori védelmezője Keresztelő Szent János volt, újabb keletű patrocíniuma a szeplőtelen fogantatás. Patak királyi erdőbirtok volt, udvarháza a XI. század közepétől a királynék kedvelt tartózkodási helye. Az 1100-as évek végén Itáliából érkezett vendégek addigi kiváltságait Imre király 1201-ben kelt oklevele tovább erősítette. A XIII. század első felében a franciskánus és a domonkos szerzetesek is letelepedtek Patakon, és IV. Béla maga is gyakran tartózkodott a tatárjárás után emelt várban. 1250-ben innen írta Ince pápához híres levelét, amelyben közölte, hogy az ország egészét várakkal fogja megerősíteni. Az Erzsébet királyleány szülőházával szemközt álló, hatalmas, háromhajós, boltozatos csarnoktemplom előzménye a XIV. században épült, már csúcsíves stílusban. A helyén még korábban létezett, XII–XIII. századi parochiális egyház – amely megmenekült az 1241. évi pusztítástól – nyomtalanul eltűnt a gótikus építkezéskor, az új plébániatemplomot pedig még tovább bővítették, alakították a XV. század végén. Nyugati tornyát az 1737. évi tűzvész után lebontották, helyébe ötven évvel később emeltek újabb harangtornyot. Neogótikus sisakját az 1800-as évek végén kapta. Az épület északi fala egybeépült a középkori pataki vár falával, sőt az északi hajófal belső oldalán látható barokk kapufülke arról tanúskodik, hogy a XVII. században a templomon keresztül is vezetett bejárat a Bodrog fölötti magaslaton elterülő várba.
Fiatal művészettörténész, Molnár Vera (1940–1979) végzett ásatást 1965-ben a templomtól délre fekvő térségen. Feltárta az Árpád-kori plébánia körüli temető védőfalának szakaszát, s hét méter belső átmérőjű körtemplom alapjaira bukkant. A kerítőfalhoz csatlakozó rotunda patkóíves apszisát kelet felé tájolták, benne oltár kőasztala került napvilágra. Padlózatát fehér márvány terrazzo burkolta, bejárata a délnyugati oldalán nyílott. Védőszentje ismeretlen, a környezetében lévő román kori építményeket mind eltüntette az 1737. utáni újjáépítés. Molnár Vera a kerek kápolna építését, hazai és közép-európai párhuzamai alapján, a XIII. századra (vagy még korábbra) datálta. A királyi kápolnák intézményével foglalkozó Jankovich Miklós történész (1772–1846) az épületet – Patak egyházának különleges középkori jogállása alapján – a püspökség jogköréből kiemelt, közvetlenül az esztergomi érsek alá rendelt királyi kápolnának nevezte. A kápolnától alig húsz-harminc lépésnyire található az a ház, amelyben Erzsébet született. A rotunda kapuja éppen arra tekint. Aligha tévedünk nagyot, amikor ezt a capella regiát tartjuk a királykisasszony (és testvérei) keresztelőkápolnájának. A baptisterium omladozó, szétfagyott falait a tavalyi évfordulóra sem hozták rendbe. Szent Erzsébet túlvilági lényét a mellette álló gyönyörű bronzszobor – Varga Imre alkotása – idézi kellő méltósággal, e világi kedvességgel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.