LA LIBRE
Míg a németek és a franciák eltökéltek, hogy csatába álljanak az adóparadicsomok felszámolásáért, az amerikaiaknak ez a harc nincs ínyükre, olvasható a belga lapban.
BusinessWeek
A vezető amerikai üzleti hetilap címlapján A kapitalizmus jövője szöveg olvasható úgy, hogy a kapitalizmus angol megfelelőjét c betű helyett k betűvel írják, ami amerikai olvasatban mindig valami idegent és félelmeset jelent, valamint utalást a szó német változatára, ahogyan az Karl Marx műveiben is szerepelt.
THE WALL STREET JOURNAL
Az amerikai üzleti-pénzügyi körök vezető napilapja arról ír, hogy a globális pénzügyi válságról tervezett nemzetközi csúcson az európai vezetők a piacok szigorúbb nemzetközi ellenőrzését akarják, míg az amerikai politikusok a nemzeti szabályozás jelenlegi modelljét részesítik előnyben.
Aljazeera.com
A pánarab adóval azonos nevű, de ahhoz nem kapcsolódó angol nyelvű honlap arról a lehetetlen állapotról ír, hogy „egy olyan ország, amelynek atomarzenálja elképzelhetetlen pusztításra képes, Irán ellen követel szankciókat”.
A cikk így kezdődik: „Lehet, hogy a szuverenitás relatív: miként lehet másként magyarázni azt, hogy a legerősebb ipari nemzetek alárendelik magukat egy másik akaratának…? Egyetlen ország és hatalmas erejű lobbija… megváltoztatta Amerikában a történelmet és ezen keresztül a világ ügyei pályájának irányát.”
lesoir.be
Meg kell menteni a magyar gazdaságot címmel a vezető balliberális francia nyelvű belga lap arról ír, hogy Izland után Magyarország kezdett rogyadozni a pénzügyi válság nyomán. A gyenge láncszem címet kapott bekezdésben az olvasható, hogy „a Kelet 27 országa közül Magyarország van a legrosszabb állapotban”, és az országot teljesen elkapta a globális pénzügyi válság. A túlzottan eladósodott Magyarország nagyban függ a külföldi befektetésektől, hogy életvitelét fenntartsa.
n-tv.de
A német hírtelevízió a DPA hírügynökségtől vett anyagában arról jelentett, hogy Magyarországot a pénzügyi piac megrázkódtatásai a térség átalakulásban lévő országainál jobban érinti. Az 1989-es fordulat után megteremtették a modern piacgazdaság alapjait, de 1998 után a reformbuzgalom ellanyhult.
*****
(A magyar válság nemzetközi sajtóvisszhangjából a tegnapi számunkba szánt összeállítás technikai okokból kimaradt. A fenti szemle utolsó két anyaga ebből a válogatásból való – a szerk.)
Magyar Péter mellébeszélt, nem válaszolt arra a kérdésre, ki a Soros-ügynök